Ekonomi

İktisatta 20 yıl sonra bir ilk! Dolar ve euro eşit düzeye geldi

1 Mins read

Dolar ve euroda bugün sabah saatlerinde bir birinci yaşandı. Euro-dolar paritesi 2002’den bu yana en düşük düzeye gelerek, 17.40 düzeylerinde eşitlendi.

PARİTEDE EN DÜŞÜK SEVİYE

Euro/dolar paritesi haftanın birinci süreç gününde yüzde 1’i aşan düşüşle 1,0057 düzeyini test etti. Böylece paritede 20 yıldan bu yana en düşük düzey kaydedildi.

STERLİN DE DOLAR KARŞISINDA KAYIP VERİYOR

İngiltere’de yaşanan siyasi çalkantının tesiriyle sterlinin de dolar karşısında paha kaybı hızlandı. Sterlin, dolar karşısında yüzde 1 kayıp yaşadı.

Doların güçlenmesinde haftanın birinci süreç gününde risk iştahında görülen bozulma da rol oynadı. Çin’de tekrar Covid-19 hadiselerinin artması ve salgın tedbirlerinin gündeme gelmesi risk algısını olumsuz etkilerken, Avrupa payları ve ABD vadelileri de geriledi.

TÜM GÖZLER 13 TEMMUZ’A ÇEVRİLMİŞ DURUMDA

Öte yandan piyasalar, 13 Temmuz’da açıklanacak ABD enflasyonuna odaklandı. ABD’de açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisi öncesi enflasyon telaşı ve inançlı liman olarak dolara talebi arttırdı. Ekonomistler, ABD’de enflasyonun yüzde 9 düzeyine yaklaşarak 40 yıllık tepeyi görmesini iddia ediyor.

Benzer İçerikler
Ekonomi

Manisa’ya yeni yatırımlar geliyor

2 Mins read
Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olan ve ihracat rakamlarında 7. sırada bulunan Manisa’da sanayi yatırımları 2024 yılında da hız kesmiyor. Yaklaşık…
Ekonomi

Memur için ilk zam teklifi belli oldu

2 Mins read
Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki zamlarının belli olacağı 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ilk zam teklifini bugün sundu. Sözcü’nün…
Ekonomi

BIST 100 endeksi yüzde 46 yükseldi, yatırımcılara uyarı geldi

1 Mins read
Türkiye’de seçim belirsizliklerinin sona ermesiyle başlayan “rallide” BIST 100 endeksi, rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Endeks, son 5 haftadır yükseliş eğiliminde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir