Sağlık

İngiltere’de araştırma: Çocukların en az dörtte biri diyet yapıyor

1 Mins read

Diyet bilhassa çocuklar için riskli ve ziyanlı olabilir. Fakat İngiltere’de yapılan bir araştırma, ülkede çocukların yaklaşık yüzde 27’sinin diyet yaptığını ve sağlıklı kiloda olan çocuklar ortasında dahi diyet yaşının 8’e kadar indiğini gösterdi.

İngiltere’de tıpla ilgili yayınlar yapan British Medical Journal’a bağlı Çocukluk Hastalıkları Arşivi’nde yer alan ve 34 bin çocuğu kapsayan araştırma, diyet yaparak zayıflamaya çalışan çocukların oranının 1997’de yüzde 21’den 2016’da yüzde 27’ye yükseldiğini ortaya koydu.

Çocuk obezlerin sayısının da arttığı ancak bunun çok daha yavaş oranda olduğu görülürken, her 7 zayıf çocuktan birinin diyet yaptığı tespit edildi.

Gruplara nazaran diyet yapanların oranı;

Daha ileri yaştaki çocukların küçük yaştakilerden, kız çocuklarının ise erkeklerden daha fazla diyete meyilli olduğu, fakat cinsiyet farkının kapanmaya başladığı görüldü.

Araştırmayı yayına hazırlayan Oxford Üniversitesi’nden diyetisyen Melissa Little, “Sadece kız çocukları diyet yapmıyor, diyet yapan erkek çocukların sayısında da artış görüyoruz” dedi ve ekledi:

“Diyet yapan ileri yaştaki çocukların kimileri fazla kiloda olsa da kimileri da aslında zayıf. Sağlıklı kilo konusunda hakikat iletisi nasıl yansıtacağımızı bulmamız lazım.”

Kaygı verici

Little, nezaret altında yapılmayan diyetin tehlikeli olabileceğini belirtiyor.

İngiltere’de 2011-12 eğitim periyodunda, çocukların ana okuluna başladığı 5 yaşında ve ilkokulu bitirdiği 11 yaşında olmak üzere Ulusal Çocuk Ölçüm Programı kapsamında çocukların kiloları kayıt altına alınmaya başlandı. O tarihten bu yana kilo verme uğraşlarında değerli derecede artış olduğu gözlendi.

Araştırmacılar, bu programla birlikte kimi ailelerin farkındalık sonucu yardıma başvurmuş olabileceğini lakin birtakım çocukların ve ailelerin hiçbir yardım yahut rehberlik almadan kilo verme gayretine girdiğini söylüyor.

Reading Üniversitesi Psikoloji doçenti Dr. Paul Jenkins, “Sağlıklı kiloda kabul edilen çocuklarda kilo verme isteğini tabir edenlerin sayısındaki besbelli artış dert verici” diyor.

Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir