Sanat

“Karabağ’dan Doğan Güneş ve Ay Hurşid Banu Natevan Fatime Hanım Kemine” kitabının tanıtımı yapıldı

2 Mins read

“Karabağ’dan Doğan Güneş ve Ay Hurşid Banu Natevan Fatime Hanım Kemine” kitabının tanıtımı yapıldı

ANKARA – Milletlerarası Türk Kültür Teşkilatı Genel Sekreterliğinde, Azerbaycan Ulusal Vakfı iş birliğinde, Azerbaycan milletvekili Genire Paşayeva ve Faik Elekberli’nin yayına hazırladığı “Karabağdan Doğan Güneş ve Ay Hurşid Banu Natevan Fatime Hanım Kemine” kitabının tanıtım toplantısı TÜRKSOY binasında düzenlendi.

Tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev “Hurşid Banu Natevan’ın 190. yılı ve Fatma Hanım Kemine’nin 180. yılı vesilesiyle sizlerle bir ortaya gelmenin memnunluğunu yaşadığını belirterek “Kadın şairler ortasında isimleri edebiyat araştırmacıları tarafından özel bir hürmetle kaydedilen Hurşid Banu Natevan’ın 190. yılı ve Fatma Hanım Kemine’nin 180. yılı vesilesiyle sizlerle bir ortaya gelmiş bulunuyoruz. Aziz ruhları karşısında eğilerek hürmet ve hasretle andığımız bu büyük şahsiyetler Azerbaycan şiir sanatının gelişiminde değerli bir yere sahip olmuş ve değerli eserler bırakmışlar. 19. yüzyıl Azerbaycan edebiyatındaki seçkin yerlerini almışlardır.

Şuşa’nın yetiştirdiği bu iki ünlü kelam üstadının sanatını Türkiye sanatseverlerine tanıtmak için onların yazdığı yapıtlardan seçilmiş şiirleri Ganira Paşayeva ve Faik Alekberli tarafından Türkiye Türkçesine aktarılmış ve “Karabağ’dan Doğan Güneş ve Ay Hurşidbanu Natevan Fatime Hanım Kemine” ismiyle Türk Edebiyatı Vakfı tarafından yayımlanmıştır. Kitabın hazırlanmasında başta Azerbaycan Ulusal Meclisin Kültür Komitesi Lideri Ganira Paşayeva olmak üzere emeği geçen tüm kişi ve kurumlara huzurunuzda teşekkürlerimi sunmak istiyorum” tabirlerini kullandı.

Azerbaycan Milletvekili Genire Paşayeva ve Faik Elekberli’nin yayına hazırladığı “Karabağdan Doğan Güneş ve Ay Hurşid Banu Natevan Fatime Hanım Kemine” kitabının tanıtım toplantısına Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Keçiören Belediye Lideri Turgut Altınok Azerbaycandan birçok diplomat, akademisyen ve müellif katıldı.

İhlas Haber Ajansı / Cihan Gerçek – Kültür Sanat
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir