Sağlık

Kayseri’de “Yenidoğan Canlandırma Programı Uygulayıcı Eğitimi” düzenlendi

1 Mins read

Kayseri Sıhhat Müdürü Dr. Mehmet Erşan, kentin anne ve bebek vefatlarında Türkiye ortalamalarının altında olmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti.

İl Sıhhat Müdürlüğünden yapılan açıklamaya nazaran, Erşan, 15 Temmuz Bölge Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezinde düzenlenen “Yenidoğan Canlandırma Programı Uygulayıcı Eğitimi”nin açılışında yaptığı konuşmada, programın 3 gün süreceğini tabir etti.

Ülkede memleketler arası standartlarda gerçekleştirilen “Yenidoğan Canlandırma Programı”nın (NRP), doğuma eşlik eden tüm sıhhat çalışanlarının farkındalığının artırılmasını amaçlayan ve muvaffakiyetle yürütülen bir eğitim programı olduğunu söz eden Erşan, şunları kaydetti:

“Asfiksili bir bebeğe ömrün birinci birkaç dakikasında yapılan teşebbüslerin sonuçları, ömrün niteliğini direkt etkileyerek tüm ömür boyunca sürecek sonuçlar doğurmaktadır. Her yenidoğanın, kâfi bir resüsitasyona hakkı vardır. Bu ise doğum odasında uygun gereçlerin her an hazır olmasıyla birlikte, burada çalışan sıhhat işçisinin yenidoğan resüsitasyonunda bilgili ve marifetli olmalarını ve bir takım olarak uyumlu çalışabilmelerini gerektirir. Kayseri’de bilgilere baktığımız vakit, anne ve bebek vefatlarında Türkiye ortalamalarının altında olunması memnuniyet verici. Eğitim güçtür. Burada alacağınız eğitimle sizden umut bekleyen annelere umut olacaksınız.”

Doğum salonlarında, yenidoğan ağır bakım ünitelerinde, acil servislerde ve ambulanslarda çalışan sıhhat çalışanını kapsayan eğitim sonunda yapılacak imtihanda başarılı olanlara “Yeni Doğan Canlandırma Programı Uygulayıcı Sertifikası” verilecek.

AA / Ramazan Kaya – Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir