Sanat

KFAR KAMA – İsrail’in Çerkes köyünde Kafkas dans gösterisi

1 Mins read

Osmanlı Devleti tarafından tarihi Filistin topraklarına yerleştirilen ve bugün İsrail’in sonları içende yer alan Çerkez Kfar Kama köyünde düzenlenen Çerkez şenliğinde Kafkas dans gösterisi gerçekleştirildi.

İsrail’in kuzeyinde Çerkezlerin yaşadığı Kfar Kama köyünde iki günlük bir Çerkez kültür şenliği gerçekleştirildi. Şenliğin ikinci gününde, Kafkas mahallî dansları sergilendi.

Ankara Çerkes Derneği’nden Elbruz Kafkas Halk Dansları Topluluğu, yaklaşık 30 dansçısıyla şenlikte sahne aldı. Dans topluluğuna Ankara’dan gelen Badin müzik kümesi eşlik etti. Kfar Kama Köyünden yaklaşık 10 kişilik Tipsa Kafkas dans kümesi da şenlikte sahneye çıktı.

Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliği’nden temsilciler de izleyiciler ortasında yer aldı.

Kfar Kama Belediyesi Eğitim Kurumları Müdürü Şevki Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl temmuzda bu şenliğin gerçekleştirildiğini belirterek, bu yıl dans, müzik kümesinin ve kimi davetlilerin Türkiye’den geldiğini söyledi.

Festival kapsamında bir lokal eserler pazarı kurulduğunu anlatan Ercan, bugün de Kafkas dansları gösterisi yapıldığını paylaştı.

Kırım Savaşı sırasında Ruslar tarafından Kafkasya’dan sürülen Kfar Kama’daki Çerkezler, Osmanlı Devleti tarafından evvel Selanik bölgesine, 1872’de de tarihi Filistin topraklarına yerleştirilmiş.

Osmanlı devrinde bölgede 10 Çerkez köyü varken, İsrail kurulduktan sonra buradaki Çerkezlerin büyük kısmının göç etmesi sebebiyle bugün bu sayı 2’ye düşmüş.

O köylerden biri olan 900 haneli Kfar Kama’da 5 bine yakın Çerkez yaşıyor.

Osmanlı tarafından bölgeye yerleştirilen Kfar Kama halkı, köye gelmelerinden kısa bir mühlet sonra kendi mescitlerini inşa etmiş.

İnşa tarihi tam olarak bilinmeyen cami geçen yılların akabinde restore edilse de minberi ve üzerindeki Osmanlı bayrağı simgesi bugüne kadar korunmuş olması dikkati çekiyor.

AA / Enes Canlı – Kültür Sanat
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir