Sanat

Kilis haberleri… Türkülere bahis olan tahta darabalar Kilis’e renk katıyor

1 Mins read

Türkülere husus olan tahta darabalar Kilis‘e renk katıyor

KİLİS – Türkülere husus olan Kilis‘in tarihi konutlarındaki pencerelerin tahta darabaları (kepenk) bir asırdır kentin tarihi dokusuna da hoşluk katıyor.

Geçmişi yüz yıllara dayanan Kilis‘te, taş yapı ile yapılan tarihi konutların pencerelerine tahtadan darabaların olması kente gelen yerli ve yabancıların dikkatini çekiyor. Bir devirler pencerelerden pak hava girmesi ve güneş ışınlarının azaltılması maksadıyla kullanılan perde misyonunu gören tahta darabalar, birebir vakitte hırsızlık olaylarına karşı da tedbir emelli yapılıyordu. Günümüzde kimsenin kullanmadığı darabalar, Kilis‘te bulunan tarihi binalarda yıllara meydan okuyor.

Tarihi meskenlerde bulunan darabalı meskenlerin büyük kısmı rast ere edilerek korunuyor. Kilis‘te darabalı (Cumbalı) konutlarda olarakta bilenen tarihi yerlerin korunması isteniyor.

Ünlü türkücü İbrahim Tatlıses’in 1970’li yıllarda Kilis‘teki gece kulüplerinde müzik söylediği devirlerde Kilis ve yöresine mahsus olan “Evlerinin önü tahta daraba” türküsünü söyleyerek ününe ün katmıştı.

İhlas Haber Ajansı / Mehmet Ali Dağ – Kültür Sanat
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir