Sanat

Kilis’te çekimleri devam eden “49” sinemasının tanıtımı yapıldı

2 Mins read

Kilis‘te çekimleri devam eden ve yapımcılığını Mehmet Canpolat ile Sadi Canpolat’ın üstlendiği “49” sineması tanıtıldı.

Filmin imalcisi Mehmet Canpolat, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, sinemanın çekimlerinin yaklaşık bir haftadır Kilis‘te devam ettiğini söyledi.

Canpolat, 49 ismini verdikleri sinema sinemasında Türk devlet hayatının en değerli operasyonlarından birine ışık tuttuklarını tabir ederek “49, bir yıldan fazladır üzerinde çalıştığımız bir proje. Sinemanın çekimi için gerekli kuralları oluşturduk ve 5 Temmuz 2022 tarihinde İstanbul’da start verdik. İstanbul’daki üç günlük çekimlerin akabinde gruplarımız Kilis‘e geldi. Çekimlerimiz Kilis ve Gaziantep’te 5 hafta boyunca devam edecek.” dedi.

Filmin direktör koltuğunda Hakan İnan’ın oturduğunu lisana getiren Canpolat, “Senaryosunda Barış Erdoğan ve İlker Arslan’ın imzası var. Başrollerde ise İsmail Hacıoğlu, Hande Doğandemir, Sinan Tuzcu, Doğukan Polat, Hasan Küçükçetin ile dostu olmaktan her vakit gurur duyduğum, Türk dizi ve sinema dalının en kıymetli isimlerinden usta oyuncu Kerem Alışık bulunuyor.” diye konuştu.

Filmin konusuna değinen Canpolat, şunları kaydetti:

“11 Haziran 2014 tarihinde Musul’u ele geçiren DEAŞ militanları, kentte faaliyetini devam ettiren tek yabancı misyon pozisyonundaki Türkiye Cumhuriyeti’nin Musul Başkonsolosluğu’nu basar ve içeride bulunan 49 Türk vatandaşını rehin alır. Bunun üzerine harekete geçen Türk Devleti, rehinelerin kurtarılması misyonunu Ulusal İstihbarat Teşkilatına (MİT) verir ve çabucak akabinde, MİT’in kahraman mensuplarının ince ince dokuduğu bir operasyon planı hayata geçirilir. Bu başarılı operasyon sonucunda 49 Türk rehine 100 gün sonra, burunları dahi kanamadan kurtarılır. Bu plan neydi? 100 günlük süreçte neler yaşandı? Türk rehineler, son anda infaz edilmekten nasıl kurtarıldı? DEAŞ’ın bölgedeki en kıymetli ismi MİT tarafından nasıl etkisiz hale getirildi? Bu gerçeklerden esinlenerek, süreci farklı bir lisanla sinema izleyicisinin beğenisine sunacağız. Sinemamız Ocak 2023’te sinemalarda vizyona girecektir.”

Dizi projelerinin de olduğunu aktaran Canpolat, bu dizilerin birkaç kısmını Kilis’te de çekerek kentin tanıtımına katkı sunacaklarını kelamlarına ekledi.

Eski Kilis Belediye Lideri Hasan Kara da sinemanın Kilis’te çekilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Bu sinemanın gövdesinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin güçlendiğinin artık halk ve düşmanlar tarafından da farkına varılması gerektiğine inandığını lisana getiren Kara, bu sinemadan sonra Kilis’in bir sinema platosu olduğunun ortaya çıkmasıyla kenti kıymetli bir noktaya getireceklerini lisana getirdi.

AA / Cebrail Caymaz – Magazin
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir