Sağlık

Kırıkkale’de hatırlatma dozu için hastanelerde yoğunluk oluştu

1 Mins read

Kırıkkale‘de hatırlatma dozu için hastanelerde yoğunluk oluştu

KIRIKKALE – Sıhhat Bakanlığı’nın hatırlatma dozu randevularını açmasının akabinde Kırıkkale’de bayram tatili mühletince bin 300 vatandaş Covid-19 aşısı yaptırdı.

Korona virüsü pandemisinde yaklaşık 2,5 yıl geride kalırken, olay sayıları son haftalarda ülke genelinde artışa geçti. Harekete geçen Sıhhat Bakanlığı, hatırlatma dozu randevularını tekrar açtı. “BioNTech” aşısının üzerinden 6 ay geçenler hatırlatma dozunu yaptırmak için hastanelere başvurdu. Kırıkkale’de de son günlerde hadise sayıları günlük 150’nin üzerinde artış gösterdi. Bu sebeple vatandaşlar, Yüksek İhtisas Hastanesi’nde aşı yaptırmak için randevu aldı.

Sağlık Hizmetleri Müdürü Hülya Rabia Canlı, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı tatili müddetince bin 300 vatandaşın hatırlatma dozu yaptırdığını söyledi.

Diri, “Son 60 gün içerisinde Covid-19 hastalığını geçirmiş şahıslar hariç, son aşı üzerinden 6 ay geçmiş ve 12 yaş üstü şahıslara Covid-19 aşı tanımlaması yapılmıştır. Şuanda da hastanemizde aşı uygulamasını devam ettiriyoruz. Bilhassa bayram tatili boyunca ‘bin 300’ vatandaşımızın aşılarını yapmış bulunmaktayız ve halden de devam etmekteyiz. Tüm vatandaşlarımızın hassas olup biran evvel hatırlatma dozlarını yapmalarını rica ediyoruz” dedi.

Covid-19 aşısı yaptıran Adem Bekeç ise “Bize bu imkanı veren devletimize ve bu misyonu yapan işçiye teşekkür ederiz. Herkesten Allah razı olsun. Arkadaşları bu hususta önlemli olmaya davet ediyoruz. Zira her şeyden evvel sıhhat geliyor” sözünü kullandı.

Aşı olmak isteyen vatandaşlar, COVID-19 aşısına ait durumunu e-Nabız hesabından yahut 2023’e kısa ileti göndererek öğrenebilecek. Aşı olacak kümeler ortasında yer alan vatandaşlar, randevu süreci için MHRS uygulamasına yönlendirilecek ve tarihi geldiğinde randevu aldığı sıhhat kuruluşuna gidecek. Aşı uygulaması için Merkezi Doktor Randevu Sistemi (MHRS), e-Nabız hesabı yahut “Alo 182” sınırı üzerinden randevu alınabilecek.

İhlas Haber Ajansı / Hasan Ay – Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir