Sağlık

Kovid-19 olay artışına karşı dikkatli olun uyarısı

2 Mins read

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, koronavirüsün çok süratli bulaştığını ve tesirlerinin şahıstan bireye değiştiğini belirterek, PCR testi negatif çıkmış olsa dahi birtakım belirtileri olanların toplumdan izole olmaları gerektiğini bildirdi.

Çin’den getirilen Kovid-19 aşısının testlerine istekli katılan ve immünoloji üzerine doktorası bulunan Özkan, AA muhabirine, bilhassa son haftalarda olay oranlarında önemli bir artış olduğunu lisana getirdi.

Koronavirüs semptomlarının mutasyonlardan sonra değiştiğini anlatan Özkan, virüsler beşerden beşere geçerken mutasyona uğradığını, hasebiyle belirti ve tesirlerinin değiştiğini tabir etti.

Bazı olayların nezleye benzediğini vurgulayan Özkan, “Koronavirüsün semptomları da değişti. Kimilerinde uzun sürüyor, kimilerinde ise yalnızca üç gün sürüyor. Enteresan bir formda bireyden bireye değişiyor. Boğaz ve kas ağrısı şikayetini daha ön planda görüyoruz. Biraz grip, nezle üzere görünüyor.” diye konuştu.

Hastaneye yatan Kovid-19 hastalarının büyük kısmının ameliyat öncesi testlerde koronavirüs olduğunu tesadüfen öğrendiğini tabir eden Özkan, acil servislere grip şikayetiyle başvuranların yüzde 45-50’sinin PCR testinin olumlu çıktığını belirtti.

Özkan, ağır bakımda koronavirüs tedavisi gören hastaların da ileri yaş yahut bağışıklığı baskılanmış kronik hastalar olduğunu lisana getirdi.

“Olayın ciddiyetinin farkında olmak gerekiyor”

Test sonucu negatif çıkan kimi hastaların da Kovid-19 olabileceğini anlatan Özkan, şunları kaydetti:

“En büyük risk kümesi yaşlı ve kronik hastalardır, kendilerini çok âlâ muhafazaları gerekiyor. Kapalı yerlerde maske takacaklar, kural değilse çok kalabalık yerlere girmeyecekler. Virüse karşı bağışıklığı güçlendirmek için beslenme, vitaminleri almak, uyku tertibini sağlamak, gerilimden uzak durmak çok kıymetli. Virüs çok süratli bulaşıyor ve gidişatını öngöremiyoruz. PCR testi negatif çıkmış olsa dahi halsizlik, kas ve boğaz ağrısı olanların koronavirüs olma ihtimali çok yüksek. Lütfen bu belirtileri olanlar toplumdan uzak dursunlar. Öteki insanlara badire yaratmasınlar.”

Özkan, koronavirüsün belirtilerini klima çarpması ya da nezleden ayırt etmenin de güç olduğunu belirterek, birtakım Kovid-19 hastalarının klimadan üşüdüğü için rahatsızlandığını düşündüğünü söyledi.

Kendisini halsiz hissedenlerin de etrafından izole olması gerektiğinin altını çizen Özkan, “Pozitif çıktığı için meskende karantinada olması gereken birtakım hastalar cezai yaptırımı yok diye dışarıda gezebiliyor. Bunlar en çok da kendi etrafına ziyan veriyor, farkında değiller. Olayın ciddiyetinin farkında olmak, insanları daha fazla riske atmamak gerekiyor.” tabirlerini kullandı.

AA / Ayşe Yıldız – Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir