Teknoloji

Kuantum internete giden kapı aralandı! Meğerse bütün gizem silikon materyallerde gizliymiş

1 Mins read

Kanada‘daki araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen yeni bir çalışma için kollar sıvandı. Kuantum internetin “kayıp halkasını” ortaya çıkardı. Son araştırma, mevcut internet ağlarında kullanılan ve klasik hesaplama bileşenlerini taşıyan silikon materyalin, kuantum bitlerini (kübit) transfer edebileceğini gösterdi.

KUANTUM İNTERNET İÇİN KRİTİK DÖNÜM NOKTASI GEÇİLDİ

Bilim insanları, kuantum internet yahut kuantum yoluyla data taşımayı başarabilmek için birkaç sorunla karşı karşıya geldi. Lakin Simon Fraser Üniveristesi araştırmacıları tarafından Nature mecmuasında yayınlanan son çalışma, kuantum internet için kıymetli bir dönüm noktasının geride bırakıldığını gösterdi.

TEMEL SORUN SİLİKON KÜBİTLER

Silikon kübitler aslında kuantum internet için temel meselelerden biridir. Data transferini kuantum olarak gerçekleştirmeye çalışan araştırmacılar, kübitleri birbirine bağlamak zorundadır. Son çalışma ise silikon materyaldeki T merkezlerinin kübit taşıyabileceğini ortaya koydu. Kübitler ortasında fotonik yahut ışık tabanlı irtibat sağlandı.

KUANTUM İNTERNET GELİYOR BİLİM İNSANLARI BİR BİRİNCİSİ BAŞARDI

T merkezlerinin ayrıyeten mevcut fiber irtibat ve telekom ekipmanları için kullanılabileceği belirtildi. Araştırmayı yürüten Simon Fraser Üniversitesinden kuantum fizikçisi Stephanie Simmons, T merkezlerinin sürece ve irtibatı birlikte yürütebileceğini lisana getirdi.

SİLİKON KÜBİT NE İŞE FAYDA?

Silikon kübitiniz, bilgi merkezlerinde ve fiber ağlarda kullanılan tıpkı bantta fotonlar yayarak bağlantılar kurabildiğinde, kuantum hesaplama için gereken milyonlarca kübiti bağlamak için tıpkı yararları elde edersiniz.

DAHA EVVEL DE KIYMETLİ BİR ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ayrıca kuantum internet için daha evvel de kıymetli bir çalışma gerçekleştirildi. Bilim insanları, birbirine bağlı olmayan bilgisayarlara kuantum ağı üzerinden bilgi göndermek için kıymetli bir adım attı. Ağ üzerinde birbirine bağlı olmayan iki sistemin kuantum bilgisini “ışınlayabildiğini” gösterdi.

Benzer İçerikler
Teknoloji

Instagram, fotoğrafların telefonda tüm ekranı kaplayacağı yeni özelliğini duyurdu

1 Mins read
Fotoğraf ve görüntü paylaşım platformu Instagram, son zamanlardaki dizaynıyla çeşitli tenkitlerin odağı haline geldi. Tüm bu tenkitlerin …
Teknoloji

NASA'dan farklı deney! Artemis 1'in test uçuşu için Ay'a oyuncak koyun gönderiyorlar

1 Mins read
Avrupa Uzay Ajansı insansız vazifesine bu yılın ilerleyen tarihlerinde başlayacağını duyurdu. Koyun Shaun canlı bir karakter olmasa da teknik …
Teknoloji

Elon Musk'ın babasından olay yaratacak kelamlar: Dehasını sütçüden almış olabilir

2 Mins read
Dünyanın en varlıklı insanın 76 yaşındaki babası Errol Musk, Avustralya’da yayın yapan “Kyle ve Jackie O Show” isimli radyo programında konuştu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir