Özel Haber

Küçük’ten elektrikli crossover konsepti: Aceman

4 Mins read

Borusan Otomotiv‘in Türkiye distribütörü olduğu KÜÇÜK, markanın gelecekteki tasarım lisanını, sürdürülebilirlik stratejisini ve inovatif teknolojilerini bir ortada sunan konsept arabası Yeni KÜÇÜK Aceman’ın dünya lansmanını gerçekleştirdi.

MINI’nin birinci büsbütün elektrikli Crossover modeli olarak tarihe geçen Yeni KÜÇÜK Concept Aceman, Köln’de düzenlenen Gamescom Teknoloji Fuarı’nda resmi olarak sahne alacak.

MINI markasının evvelki modellerinde çokça kullanılan krom ayrıntılar konsept arabada büsbütün kaldırılıyor. Markanın sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda direksiyon, koltuk, ön konsol ve gibisi üzere alanlarda çokça kullanılan ve lüks algısını artıran ayrıntı ögeler da yerini yüksek kalitede geri dönüştürülmüş kumaş materyallere bırakıyor. Arabada yer alan ve çok fonksiyona sahip işlevsel düğmeler geriden aydınlatmalı kumaş yüzeylerin altına entegre edilerek kullanıma sunuluyor.

İkonik KÜÇÜK dizaynında yeni dönem

Karizmatik sadelik ideolojisinden yola çıkan yeni tasarım lisanı, KÜÇÜK markasında birinci kez Aceman ile karşımıza çıkıyor. Yeni tasarım lisanı, markanın esaslı geçmişine bağlı kalarak, sürdürülebilir olduğu kadar teknolojik ve tutkulu bir araç karakteri ortaya koyuyor.

Yeniden yorumlanan gövde ile cam yüzeyler ortasındaki geçiş, arabanın aerodinamiğine katkı sunuyor. A sütunlarının altında yer alan çapraz biçimli kontur, Klasik Küçük’e atıfta bulunan bir simge olarak dikkat çekiyor.

Otomobilin iki tekerleğinin ortasında uçtan uca devam eden konik biçimli kordon çizgisi ile geniş çamurluk ağzı dizaynları konsept modelin güçlü ve kaslı duruşunu destekliyor. Bu tasarım ayrıntısı, Küçük’te cinsinin birinci örneği ayırt edici kontür çizgileriyle daha bariz hale getiriliyor. Alışılmışın dışındaki 20 inç büyüklüğündeki alaşım jantlar ile ön ve art saçak panelleri, KÜÇÜK Concept Aceman’in sürüş keyfini crossover arabanın çok yönlülüğüyle birleştiriyor.

Konsept modelin art dizaynında, koyu renkli tavanın bir kesimi üzere görünen tavan spoyleri ve art camın görsel olarak daha da geriye çekilen yüzeyi ile arabanın duruşunu güçlendiriyor. Dikey konumlandırılan stop lambaları ise açık ve yatay yüzeylerde sahip olduğu kontrast sayesinde sürüş temelinde öbür şoförleri büyülüyor. Dört kapılı gövdeye sahip Yeni KÜÇÜK Concept Aceman, 4.05 metre uzunluğa, 1.99 metre genişliğe ve 1.59 metre yüksekliğe sahip.

MINImalism

MINI Concept Aceman’in kabini eski modellere göre daha net ayrıntılara ve daha rahat bir ortama sahip. OLED teknolojisiyle donatılan ekranın dijital denetim üniteleriyle kusuruz birleşimi, araç içi bilgi sisteminin denetimini kolaylaştırıyor. KÜÇÜK, Yeni KÜÇÜK Concept Aceman’in iç yerinde geri dönüştürülmüş gereçler kullanarak markanın sürdürülebilirliğini de artırıyor.

Dijitalleşmeyle birlikte Aceman, minimalist üslupta ve tıpkı vakitte azamî düzeyde alışılmış KÜÇÜK deneyimini kullanıcısına bir ortada sunmayı başarıyor. Böylelikle arabanın tüm tasarımı, yolculara iç yerde bütünsel bir tecrübe sağlıyor.

Konseptin şoför ve ön yolcu koltuklarının önündeki konsol boyunca uzanan, ses çubuğu üzere tasarlanmış düz bir tasarım öğesi, araç içini eğlenceli hale getiriyor. Ayrıyeten park frenini kullanmaya yarayan ve sürüş modlarının seçildiği düğmeler de minimalist tasarım lisanının izlerini taşıyor.

MINI markası, dünyadaki birinci kez döngüsel OLED ekranını kullanan araba üreticisi olarak biliniyor. Bu teknolojiye sahip yüksek çözünürlük ekranda kullanılan orta yüz, büsbütün yeni bir dizayna ve grafiklere sahip. Arabanın kabininin merkezinde yer alan bu ekran, kullanıcısına aracın tüm özelliklerine çarçabuk ulaşma imkanı ve kapı panellerine kadar uzanan kesimleriyle eşsiz bir dijital tecrübe yaşatıyor.

Yenilenen sürüş modları

Innovative Experience Mode özelliği sayesinde Aceman, daha fazla ve evvelce denenmemiş şahsileştirme özelliklerini kullanıcısına sunuyor. Marka, bu modlar sayesinde arabanın ambiyans aydınlatmasını birbirinden canlı ve samimi renklerle değiştirme, müzik sisteminin ses düzeyini artırma ya da azaltma ve OLED ekranın temasını farklılaştırabilme imkanı sunuyor.

Pop-Up Mode ile yeni konsept kullanıcısına evvelce seçilmiş rotaları sunuyor. Navigasyon sistemi üzerinden alternatif varış rotalarını şoföre yansıtan sistem örnek olarak Adventure kategorisinde outdoor aktifliklerin gerçekleşeceği lokasyonlar öne çıkarırken, Tasty kategorisinde de tanınan restoranları gösteriliyor.

Bir öbür mod olan Vivid Mode ise OLED ekran ve etrafındaki yüzeylerin birbiriyle etkileşimini sağlayan eğlenceli bir iç yer yaratıyor. Vivid Mode etkinken Aceman yazısının harflerinden OLED ekran üzerinde oluşan balonlar dokunmatik ekrana temas edilerek hareket ettirilebiliyor. Bu esnada araç ile kullanıcı ortasındaki etkileşim daima değişken ve deneysel seslerle vurgulanıyor. Ayrıyeten eğlenceli bir sürüş gerçekleştirirken dur kalk trafikte ve kırmızı ışıkta pillerin daha fazla şarj olması sağlıyor.

Personal Mode ise şoförün isteğine paralel olarak arabası kişiselleştirdiği mod olarak öne çıkıyor. Bu mod faalken araç sahibi dilediği manzara motifini OLED ekranına yansıtabiliyor, ayrıyeten seçilen manzaraya uygun bir ses fonu da seçebiliyor.

Aceman’in resmi tanıtımı Köln’de 23-28 Ağustos tarihleri ortasında düzenlenecek Gamescon Teknoloji ve Oyun Fuarı’nda gerçekleştirilecek.

>

Carmedya.com / Araba
Benzer İçerikler
Özel Haber

Kıl Çadır: Günümüzde Her İşletmenin ve Kişinin Tercihi

2 Mins read
Kıl çadırlar, çok çeşitli kullanım alanlarına sahip olan etkileyici yapılardandır. Restoranlar, kafeler, düğün salonları, plajlar ve belediyeler gibi mekanlar için ideal bir…
Özel Haber

Tazemiz: Doğadan Gelen Sağlıklı Yağların Zengin Dünyası

3 Mins read
Türkiye’nin önde gelen soğuk pres yağ üreticilerinden biri olan Tazemiz, 2019 yılında KOSGEB desteği ile faaliyete geçti. Uzmanlık alanı soğuk pres yağlar…
Özel Haber

Global Hotel: Kalite ve Estetikte Otel Çözümleri

1 Mins read
Seyahat endüstrisinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan konaklama, günümüzde sadece bir gece konaklamaktan çok daha fazlasını ifade ediyor. Konukların konforu, huzuru ve unutulmaz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir