Sağlık

Kulak ağrısına ne yeterli gelir? Kulak ağrısı neden olur?

3 Mins read

Pek çok kişinin gündelik hayatında yaşayabileceği ve ömür kalitesini düşüren rahatsızlıklardan olan kulak ağrısının beraberinde kulakta tıkanıklık, akma, işitme kaybı, kaşıntı üzere problemler da gözlemlenebilmektedir. Bu sorunların kesin tahlili tabip tedavisi olsa da meskende uygulayabileceğimiz kolay tahliller ile kulak ağrısını hafifletebilir, kulak ağrısına sebep olan etkenleri ortadan kaldırabiliriz.

KULAK AĞRISI NEDİR?

Kulak ağrısı bebek 6 aylık olduktan itibaren ölene dek her yaş kümesinde gözlemlenen ve kulak bölgesinde sızlama, ağrı, acı hissi üzere olgu verilen genel isimdir. Tıbben “Otalji” de denen kulak ağrıları ekseriyetle enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır.

KULAK AĞRISININ SEBEPLERİ NELERDİR?

Kulak ağrılarının gerçekleşmesinde enfeksiyonların haricinde kulağı sert cisimlerle temizlemek, kulağa sıvı kaçması, kulak kirliliği, iltihapanma, basınç değişkenliği, boğaz yolu enfeksiyonları ve sinüzit üzere etkenlerde kulak ağrısının sebepleri olabilir. Kulak ağrısı yaşamamak için öncelikle duş alırken kulağınıza su kaçmasını engellemelisiniz. Duş alırken kulak tıkacı kullanmak bu hususta size yardımcı olacaktır. Kulak paklığını sistemli bir biçimde yapmanız ve kulaklarınızı pak tutmanızda kulak ağrısına pürüz olacak değerli bir başka noktadır. Bunun haricinde kulak pamuğu ve gibisi temizleme eserlerinin kullanımında epey dikkatli olmalısınız. Kulak temizleyicilerin kulak deliğinizden daha küçük ve yumuşak olmasına itina gösterin. Kulak temizleme sırasında çok sert ve dikkatsiz davranmanız halinde kulak zarına ziyan verebilirsiniz.

KULAK AĞRISINA NE GÜZEL GELİR?

Kulak ağrısında öncelik olarak hakikat teşhis için uzman tavsiyesi almanızı öneririz. Fakat uzmana başvuracak durumunuz yok ve kulak ağrısı sorunu yaşıyorsanız meskende uygulayacağınız kolay teknikler ile kulak ağrınızın azalmasını sağlayabilirsiz.

Gliserin

Tıkanıklık kaynaklı ağrılar için kullanılan gliserin, bir yahut iki damla damlatılması halinde kulağın içerisindeki kirlerin yumuşamasını sağlayacak ve ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır.

Sarımsak ve Susam yağı

Enfeksiyon ve iltihaplanmalara karşı yararlarıyla bilinen sarımsak, susam yağıyla karıştıktan sonra kulak ağrılarının geçmesinde hayli faydalı olmaktadır. 2 diş sarımsağı havanda güzelce ezdikten sonra içerisine bir tatlı kaşığı susam yağı katıp yeterlice karıştırın. Oluşan karışımda 1-2 damla kadar kulağınıza uygulayın. Diş sarımsak bulamıyorsanız yerine sarımsak yağı da kullanabilirsiniz.

Alkollü Pamuk

Alkollü pamuk prosedürü bilhassa yaz aylarında kulağa kaçan su ve sıvıların oluşturduğu ağrıya güzel gelmektedir. Pamuğu kolonya yahut gibisi uçuculuktaki alkol içeren sıvıyla ıslatın çok sulu olmayacak ve kulağın içerisine kaçmayacak halde ağrı yapan kulağa tıkaç biçiminde uygulayıp gece o formda uyuyun. Sabah kalktığınızda ağrının geçtiğini ve kulaktaki sıvının pamuğa geçtiğini göreceksiniz.

Soğan Suyu

Antibakteriyel özelliği ile birçok rahatsızlıkta kullanılan soğan kulak ağrıları içinde hayli tesirli bir usuldür. Bir soğanı ikiye bölüp havan yardımıyla düzgünce ezin. Ezilen kısmı süzgeçten geçirerek suyunu ayırın. Çıkan soğan suyundan 1-2 damlayı kulağınıza damlatın. Kulak ağrısının azaldığını göreceksiniz.

Zeytinyağı

Halk ortasındaki en tesirli ve bilinen metot olan zeytinyağından 1-2 damla kulak içerisine damlatmanız halinde kulak ağrısının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Nane

Antiseptik özelliği ile bilinen nane, kulak ağrılarına da düzgün gelmektedir. Taze nane yapraklarını bir ölçü suya atıp kaynatın, kaynadıktan sonra soğumasını bekleyip, süzün. Elde ettiğiniz karışımın en fazla 2 damla olacak formda kulağınıza uyguladığınızda kulağınızdaki ağrının hafiflediğini göreceksiniz.

Bütün bunların dışında kulak ağrısında hakikat teşhis çok değerlidir. Kesin teşhis ve tedavi için öncelikli olarak uzman tavsiyesi almanızı öneririz.

Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir