Sanat

Kütahya haberi | Kütahya’da 440 yıllık Cafer Paşa Darülkurrası vatandaşların kullanımına açıldı

2 Mins read

Kütahya‘da 440 yıllık Cafer Paşa Darülkurrası vatandaşların kullanımına açıldı

KÜTAHYA – Dünyada ayakta kalan seçkin darülkurralardan bir tanesi olan 440 yıllık Kütahya Cafer Paşa Darülkurrası Kütahya Belediyesi’nin uğraşları ile restore ettirilerek vatandaşların kullanımına açıldı.

Törende konuşan Kütahya Belediye Lideri Alim Işık, darülkurranın (Kuran-ı Kerim Okuma yeri) yerli ve yabancı turistlerin ziyaretlerine açık olacağını, darülkurrada haftanın muhakkak günlerinde Kur’an-ı Kerim okunacağını lisana getirdi.

Başkan Işık, “İnsan oğlunun fani dünyada memnun olabileceği çok özel anlardan birisini yaşadığımı tabir ediyorum. Ecdat yadigarı dünyada eşi gibisi kalmamış tek yapıtı yine ayağa kaldırıp bugün milletimizin ve dünyadaki tüm insanlık aleminin hizmetine sunacak bir anı yaşıyoruz. Vesile olan herkese teşekkür ediyorum ancak en büyük teşekkürü bilhassa davet ettiğim bu ecdat yadigarı nadide yapıtın belediyemize kazandırılmasında emeği geçen mülk sahibi Hesna Emrem, Mesut Ercan, Hacer Ercan, Merhum Abdullah Erbay, Nizamettin Erbay, Muzaffer Erbay’a bilhassa teşekkür ediyorum” dedi.

Kütahya Valisi Ali Çelik “Geçmişten alınan armağanları da şefkatle ve emek vererek geleceğe taşıma uğraşında olduklarını lisana getirdi. 1582 yılında Rumeli Beylerbeyi Cafer Paşa tarafından inşa edilen ve maalesef uzun yıllar harap bir durumda, varlık savaşı veren Cafer Paşa Darülkurrası’na hayat veren de işte bu emek ve şefkat oldu. Yıllarca ayakta kalmak için direnmiş, kaybolmaya yüz tutmuş darülkurrayı, valiliğimiz, belediyemiz, vilayet özel yönetimimiz iş birliğinde Kütahya Kültür Varlıklarını Muhafaza Bölge Konseyi Müdürlüğümüzün rehberliğinde tarihin tozlu sayfalarından çıkarıp aslına uygun restore ederek hayata kazandırdık” tabirlerini kullandı.

Konuşmaların akabinde çalışmada emeği geçenler ile mülk sahiplerine teşekkür dokümanı takdim edildi. Dualarla açılışı yapılan darülkurrada, hafızlık eğitimi alan öğrenciler Kur’an-ı Kerim okudu.

Açılışa Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Belediye Lideri Prof. Dr. Alim Işık, Belediye Lider Yardımcıları Abdullah Damcı, Ömer Köse, Ertuğrul Cevahir, Murat Arık, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Vilayet Genel Meclis Lideri Musa Yılmaz, MHP Kütahya Vilayet Lideri Selçuk Alıç, AK Parti Kütahya Vilayet Lideri Mustafa Önsay, MHP Kütahya Merkez İlçe Lideri Ayhan Toy, ünite müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İhlas Haber Ajansı / Hüseyin Efe – Kültür Sanat
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir