Sağlık

Marburg virüsü nedir? Marburg virüsü nasıl bulaşır? Marburg Humması nedir?

3 Mins read

Marburg Virüsü nedir? Dünya, koronavirüsten sonra artık de “Marburg humması” nedeniyle teyakkuza geçti. Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Batı Afrika ülkesi Gana’da “Marburg humması” salgını ilan etti. Pekala, Marburg virüsü nedir? Marburg virüsü nasıl bulaşır? Marburg Humması nedir? İşte ayrıntılar…

MARBURG VİRÜSÜ NEDİR?

Marburg Kanamalı Ateşi hem insan hem de primatları (goril, orangutan, şempanze, gibon, maymunlar, lemurlar) etkileyen, az fakat önemli kanamalı ateşlerdendir. Filovirüs ailesinden bir RNA virüsü olan, genetik olarak gibisi bulunmayan, hayvan kaynaklı Marburg virüsü tarafından meydana getirilir. Filovirüs ailesinin bilinen başka üyeleri yalnızca Ebola virüsünün 5 cinsidir. Marburg virüsü birinci sefer 1967 yılında, Yugoslavya Belgrad( artık Sırbistan) ve Almanya Frankfurt ve Marburg kentlerindeki laboratuvarlarda birebir anda kanamalı ateş salgını ortaya çıktığında tanımlanmıştır. Başlangıçta laboratuvar çalışanları, birkaç tıbbi işçi ve onların bakımıyla ilgilenen aile üyeleri olmak üzere 31 kişi hastalanmış ve 7 mevt rapor edilmiştir. Birinci enfekte olan beşerler araştırma yaparken ithal Afrika yeşil maymunlarına yahut onların dokularına temas etmişlerdi. Marburg virüsünün rezervuarı Rousettus aegytiacus denilen Afrika meyve yarasasıdır. Yarasalarda hastalığın bariz belirtileri görülmez. İnsan ve primatlar virüsle enfekte olabilirler ve yüksek mevt oranına sahip önemli hastalık gelişebilir. Virüse mesken sahipliği yapan öbür tipler olup olmadığını belirlemek için daha fazla çalışmaya muhtaçlık vardır.

MARBURG VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Marburg virüsünün birinci olarak hayvanlardan insanlara nasıl bulaştığı bilinmemektedir fakat 2008 yılında Uganda’yı ziyaret eden turistler ortasında görülen 2 olaydan ötürü, korunmasız olarak enfekte yarasa dışkısıyla temas edilmesi yahut yarasaların yaşadığı ortamlarda ki havanın solunması enfeksiyonun en olası yolları olarak düşünülmektedir. Virüsün konak hayvandan beşere birinci bulaşmasından sonra enfeksiyon şahıstan şahsa temasla yayılır. Bu birkaç yolla olabilir: Enfekte şahısların beden sıvılarının damlacıklarıyla direkt temas ya da enfekte kan yahut dokularla kirlenmiş gereçler ve öteki objelerle temas.

Önceki salgınlarda şahıslar enfekte primatlara elle dokunmakla yahut onların hücre kültürlerine ya da beden sıvılarına direkt temasla hastalanmışlardı. Virüsün beşerler ortasında yayılması kapalı ortamlarda ve direkt temasla meydana gelir. En sık örnek hastanede yahut meskende hastabakıcılar üzerinden enfeksiyonun yayılmasıdır.

MARBURG VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

5-10 günlük kuluçka mühletinden sonra başlangıç semptomları ansızın başlar ve ateş, titreme, başağrısı, kas ağrısı halindedir. Semptomların başlamasından sonra 5. gün civarında en fazla gövdede (göğüs, sırt, karın) olmak üzere makülopapüler döküntüler ortaya çıkabilir. Mide bulantısı, kusma, göğüs ağrısı, boğaz ağrısı ve ishal görülebilir. Semptomlar gitgide şiddetlenerek sarılık, pankreas iltihabı, önemli kilo kaybı, hezeyanlar, şok, karaciğer yetmezliği, yaygın kanamalar ve çoklu organ yetmezliği gelişebilir.

Belirti ve bulguların birden fazla tifo yahut sıtma üzere öteki bulaşıcı hastalıklara benzediğinden, bilhassa tek olayla sınırlıysa Marburg Kanamalı Ateşi’nin klinik teşhisi sıkıntı olabilir. Hastalığın hadise mevt oranı %23-90 ortasındadır.

MARBURG VİRÜSÜ TEDAVİSİ

Hastada erken semptomlar varsa ve Marburg Kanamalı Ateşi olabileceği düşünülüyorsa hasta izole edilmeli ve bildirimi yapılmalıdır. Hastalığın seyri esnasında ve güzelleştikten sonra yapılan kan testleriyle teşhis konur. Virüs izolasyonu yalnızca özel laboratuvarlarda yapılmalıdır. Ölen hastalarda kan ve doku örneklerinde immünohistokimyasal testler ve virüs izolasyonuyla geriye dönük olarak Marburg Kanamalı Ateşi teşhisi konulabilir.

Hastalığın özel bir tedavisi yoktur. Hastanede dayanak tedavisi uygulanmalıdır. Uygulama hastanın kaybettiği kan ve pıhtılaşma faktörlerinin yerine konulması, kan basıncı ve oksijen durumunun takibi, sıvı ve elektrolit istikrarının düzeltilmesi ve rastgele bir ek enfeksiyonun tedavisini kapsar.

Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir