Özel Haber

Mazda’dan ultra düşük emisyonlu dizel motor!

1 Mins read

Geçtiğimiz günlerde emisyonları düşürme ve elektriklileşme amaçlarının ayrıntılarını paylaşan Japon üretici Mazda, yeni geliştirdiği dizel motorunu tanıttı.

Yüksek beygir gücü ve torka sahip, uzun menzil ve düşük yakıt tüketimine rağmen mümkün olan en düşük emisyon düzeyine ulaşmak üzere geliştirilen yeni e-Skyactiv D motor, 3,3 litrelik 6 silindirli turbo beslemeli dizel olarak 200 HP ve 254 HP’lik iki varyasyonla üretime girecek.

Markanın yeni 3.283 cc hacmine sahip dizel motoru, uzunlamasına yerleştirilmiş elektrik denetimli common-rail direkt enjeksiyon, 48V Mazda M Hybrid Boost teknolojisi ve DCPCI “Dağıtım Kontrollü-Kısmen Evvelden Karıştırılmış Sıkıştırma-Ateşleme teknolojisi sayesinde daha düşük yakıt tüketimi, daha yüksek güç ve mümkün olan en düşük emisyon oranlarına ulaşabiliyor. Bu sayede motor, yüzde 40’ın üzerinde bir termal verimliliği de elde etmiş oluyor. Dünyanın en pak dizel motorlarından biri olan yeni turbo beslemeli dizel motor, WLTP normlarına nazaran 100 km’de ortalama 4,9 litrelik yakıt tümetimi ile 127 g/km emisyon bedellerine ulaşıyor. Motordaki titreşim düzeyinin selefine nazaran çok daha düşük olduğu, sessiz ve pürüzsüz sürüşlere imkan verirken cazibeli bir sese de sahip olduğu belirtliyor.

Önümüzdeki 3 yıl içine 5 yeni elektrikli modeli tanıtacak Mazda, Skyactiv KONUT ismi verilen, her boyuttaki elektrikli arabanın üretimine imkan tanıyan tek platform ve ölçeklenebilir mimariye ise 2025 yılından sonra geçmeyi planlıyor. Yeni geliştirilen motorun 2023 yılının başlangıcında birinci olarak markanın amiral gemisi CX-60’ta hayat bulması planlanıyor.

Carmedya.com / Araba
Benzer İçerikler
Özel Haber

Tazemiz: Doğadan Gelen Sağlıklı Yağların Zengin Dünyası

3 Mins read
Türkiye’nin önde gelen soğuk pres yağ üreticilerinden biri olan Tazemiz, 2019 yılında KOSGEB desteği ile faaliyete geçti. Uzmanlık alanı soğuk pres yağlar…
Özel Haber

Global Hotel: Kalite ve Estetikte Otel Çözümleri

1 Mins read
Seyahat endüstrisinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan konaklama, günümüzde sadece bir gece konaklamaktan çok daha fazlasını ifade ediyor. Konukların konforu, huzuru ve unutulmaz…
Özel Haber

Drone Tehditlere Karşı Güvende Kalın: Drone Detection Hizmetimiz

1 Mins read
Günümüzde, drone ile yapılan gözetim ve askeri amaç için drone’ların kullanımı giderek artıyor. Ancak, bu artış potansiyel güvenlik tehditlerini de beraberinde getiriyor….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir