Spor

Mbaye Diagne’den olay yaratan kelamlar: Türkiye’deki en uygun forvet benim

6 Mins read

Galatasaray‘da geçen dönem önemli bir sakatlık yaşayan ve yaz kampıyla birlikte alanlara geri dönen Mbaye Diagne Demirören Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu.

“TÜRKİYE’DEKİ EN UYGUN FORVET BENİM”

Galatasaray‘ın Senegalli golcüsü Mbaye Diagne, “Benim oynamaya gereksinimim var. Oynadıkça açılan bir oyuncuyum. Türkiye‘deki en güzel forvetin kendim olduğunu düşünüyorum. Baktığım vakit elde ettiğim başarılardan bunları görebiliyoruz. Gol atmakla ilgili kalitemi herkes biliyor ve isteyince de neler başarabileceğimi kendim de biliyorum” dedi.

“GARİP BİR SAKATLIKTI”

Medipol Başakşehir müsabakasında yaşadığı sakatlıktan bahseden Diagne, “Herkes gördü zati ekranlarda nasıl bir sakatlık olduğunu. Başakşehir’le oynadığımız maç sırasında, alanda gerçekleşti. Ben de açıkçası nasıl olduğunu çok anlamadım. Garip bir sakatlıktı. Biz doğal ki futbolcular olarak işimizi yapıyoruz fakat her şey de bizim işimiz değil. Bu türlü bir sakatlık olabiliyor. Bu noktada Allah’ın işine karışılmaz diyoruz ve devam ediyoruz” sözlerini kullandı.

“ŞU ANA KADAR HİÇBİR İDMANI KAÇIRMADIM”

Sakatlığının üzerinden 6 ay geçtiğini lisana getiren Senegalli golcü, “Çok şiddetli bir süreçti. Ben de bu süreçte Senegal’e, ailemin yanına gittim. Orada onlardan güç alıp çalışmalarıma başladım. Daha sonra buraya geldim çalışmalara devam etmek için. Kolay bir süreç değildi, çok güç bir süreçti. Bilhassa birinci 3 ay çok fazla hareket etmemem gerekiyordu. Ancak elhamdülillah artık tekrardan çalışabiliyorum. Grupla birlikte antrenmanımızı yapıyoruz. Şu ana kadar da hiçbir idmanı kaçırmadım. Bu formda çalışmalarıma devam edip güzel bir dönem başlangıcı yapmak istiyorum” diye konuştu.

“YENİ DÖNEMLE BİRLİKTE YENİ BİR DİAGNE GÖRECEKSİNİZ”

Geçen döneme güzel bir başlangıç yaptığını hatırlatan Diagne,”Hem lige hem de Avrupa ligine uygun bir başlangıç yapmıştım. Fakat olağan hocamız karar veriyordu kimin oynayacağına, kimin oynamayacağına. Olağan ki ben kendi açımdan baktığım vakit işimi uygun yapmaya çalıştım. Öbür forvet oyuncularımız da tıpkı biçimde. İdmanlarda da her vakit üçümüz yeterli birer performans göstermeye çalışıyorduk. Lakin takdir hocamızındır. Futbol böyledir. Siz mental olarak, fizikî olarak kendinizi düzgün hazırlayabilirsiniz. Zati ekip içinde kendinizi düzgün bir formda tutmanız gerekir. Bu devir geçti, artık yeni bir sayfa açılıyor. Yeni dönemle birlikte yeni bir Diagne göreceksiniz. Fizikî ve mental olarak da kendimi hazırlıyorum yeni sezona” dedi.

“TEKRARDAN ÜST SEVİYE FORMUMA DÖNMEK İSTİYORUM”

Galatasaray‘da yeni bir periyodun başladığını kaydeden Mbaye Diagne, “Yeni bir hocamız var, yeni bir liderimiz var, yeni bir sportif yöneticimiz var, yeni oyuncularımız geldi. Fakat baktığımız vakit biz burada tecrübeliyiz. Bu tecrübelerimizin de çalışarak üstüne koyarak devam etmemiz gerekiyor. Benim rastgele bir bireyle hiçbir biçimde bir meselem yok. Azamî derecede çalışmaya, çalışmalarıma devam etmeye çalışıyorum. ve tekrardan üst seviye formuma dönmek istiyorum. Türk Ligi benim olağan ki de uzun yıllardan beri oynadığım bir lig ve bu ligi de güzel bir biçimde biliyorum. Şimdi tam kapasitemi de gösteremedim sakatlıklardan ötürü lakin çalışmalarıma devam edeceğim. ve sonra da olağan ki hocamız sonunda kimin alana çıkıp çıkmayacağına karar verecektir” tabirlerini kullandı.

“KENDİMİ GALATASARAY’A ADADIM”

Kimseyle rastgele bir sorunu olmadığını belirten 30 yaşındaki golcü, “Burada 5 forvet olsa da ben bundan hiçbir halde korkmuyorum. Zira tüm hayatımı esasen rekabet içerisinde geçirdim. Bu doğal bir süreç, hatta Galatasaray olarak da en az 4 tane forvetimiz olması gerekiyor diye düşünüyorum. Daha evvelce de Falcao vardı, Halil vardı, Mohamed burada. Lakin her vakit ekstradan fazla forvetlerimiz oluyordu, sayımız fazla oluyordu. Bu sene de ekstradan 2 kişi daha olabilir. Ben en güzelini oynamak için buradayım. Galatasaray’ın hala kontratlı futbolcusuyum. 1 sene daha burada mukavelem var. Baş olarak, mental olarak şu anda her halde kendimi Galatasaray’a adamış durumdayım. Daha evvelki yıllarda de fedakarlık yaptım. Gittim, geri geldim. Lakin şu anda kontratım devam ediyor ve ben Galatasaray’dayım” formunda konuştu.

“TÜRKİYE’DE KAZANILMASI GEREKEN HER ŞEYİ KAZANDIM”

Kasımpaşa’da oynadığı devirde tüm maçlarda mühlet aldığını hatırlatan Diagne, “Buraya dönem ortasında geldim ve o dönemki amacımız de şampiyonluk ve kupaydı. Ben de açıkçası yapmam gerekeni yaptım ve orada gollerimi attım, kupalarımızı kazandık. Benim için açıkçası 2 şey çok kıymetli, hocamın bana inanç duymasını isterim ve hocamın bana müddet vermesini isterim. Hiç kimsenin aklında bir kuşku olmasın. Geçmişte baktığımız vakitte doğal ki en çok gol atan oyuncu oldum. Burada, Türkiye‘de kazanılması gereken her şeyi kazandım. Lig kupası kazandım, Türkiye Kupası kazandım. En çok gol atan yabancı olma unvanını da kazandım. ve artık de yeni bir dönem başlıyor. Ben de hazırlıklarımı yapıyorum ve tekrardan tıpkı biçimde kazanma isteği var bende de. Bende açlık isteği var, şampiyonluk için. Dayanak ve inanç olduğu sürece uygun bir formda devam edeceğimi düşünüyorum” sözlerini kullandı.

“BENİM OYNAMAYA GEREKSİNİMİM VAR, OYNADIKÇA AÇILAN BİR OYUNCUYUM”

Diagne, sakatlık öncesinde istediği mühletleri elde edemediğini söyleyerek, “Çünkü baktığımız vakit her hafta forvet çizgimiz değişiyordu. Yalnızca ligde de değil, Avrupa Ligi’nde de tıpkı biçimde değişiyordu. Halil oynuyordu, Mohamed oynuyordu. Lakin bunlar üzerinde çok fazla konuşmaya gerek yok açıkçası. Ben azamisi verdiğimi düşünüyorum. ve kulübede oturduğum vakit da olumlu kalmaya çalıştım her vakit. Lakin daha evvelden söylediğim üzere, benim oynamaya gereksinimim var. Oynadıkça açılan bir oyuncuyum. Türkiye’deki en âlâ forvetin kendim olduğunu düşünüyorum. Baktığım vakit elde ettiğim başarılardan bunları görebiliyoruz. Gol atmakla ilgili kalitemi herkes biliyor ve isteyince de neler başarabileceğimi kendim de biliyorum” dedi.

“BİZ UYGUN FORVETLERİZ, OBURUNUN ALINMASINA GEREK YOK”

“Takımdaki eksiklerle ilgili gelen soruya Senegalli golcü, “Şimdi grubun bir tarafının eksik olup olmadığıyla ilgili ben bir şey söylemem, zira ben hoca değilim. Bunu değerlendirebilecek bir pozisyonda değilim. Lakin Galatasaray’da gol atmak kolay değildi. Zira top istediğimiz formda bize ulaşmıyordu. ve günün sonunda baktığımız vakit da gol atamadığımız vakitte suçlananlar çoklukla ben ve başkaları oluyordu. Lakin geçen yılla ilgili baktığımız vakit aslında bu bütün grubun başarısızlığıydı. Bir kişi, iki kişi demek yanlış olur. Bunu da bu sene kadro olarak daima birlikte tamir etmemiz gerekiyor. Uygun bir orta saha alınabilir, bununla ilgili bir şey söylemem lakin forvet sınırı için Mohamed olsun, Gomis olsun, ben olayım düzgün forvetleriz ve diğerinin alınmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Gomis’in geçmişine baktığımız vakit büyük bir forvet. Burada yaşadığı muvaffakiyetler da ortada. Mohamed de tıpkı biçimde. Bize yalnızca kanatlardan olsun, orta alandan olsun topu aktarabilecek oyunculara gereksinimimiz var” cevabını verdi.

“HİÇBİR ŞEYDEN KORKMUYORUM, TÜRKİYE’DE NASIL GOL ATILACAĞINI BİLİYORUM”

DHA muhabirinin, “Bu dönem kaç gol atacağını düşünüyorsun sorusu üzerine Diagne, “Bu soruyu natürel ki şu anda cevaplayamam. Zira buradaki gol sayısı, büsbütün oynayacağım maç sayısına bağlı. 20 gol derim, 10 maç oynarım. Doğal ki de bu amacı tutturamam hiçbir halde. Bir forvet olarak yalnızca vakte gereksinimim var alanda. Lakin hiçbir şeyden korkmuyorum. Türkiye’de nasıl gol atılacağını biliyorum. Yalnızca çalışmalarıma devam etmem gerekiyor. Galatasaray’da oynadığınız vakit her vakit için gol atmaya fırsatlar bulursunuz. Kerem üzere, Yunus üzere kaliteli kanat oyuncularımız da var. Yani 20 maçta 10, 12 gol neden olmasın” cevabını verdi.

“TÜRKİYE’NİN EN ÂLÂ DEFANS OYUNCULARI VE KALECİLERİ BİZDE”

Son olarak Muhteşem Lig’de kendisini en çok zorlayan savunma oyuncularının Marcao ve Luyindama olduğunu belirten Diagne, “Defans olarak olağan ki Marcao ve Luyindama derim. Türkiye’de bu defans oyuncuları haricindeki tüm ekiplere gol atmışlığım var. Dışarıda yürüdüğüm vakit için başım her vakit dik bir biçimde yürürüm. Zira burada neleri gerçekleştirdiğimi biliyorum. Sanırım 78 maçta 54 gol attım, sonuçlar ortada. Yani diyebileceğim şu ki en uygun defans oyuncuları bizde, Marcao ve Luyindama. Onlarla idman yaptığınız vakit diğer hiçbir defans oyuncusu sizi durduramaz. Zati onlarla çok âlâ bir biçimde idman yaparsınız. Kaleci olarak da natürel ki en düzgün kaleciler bizde. Muslera aslında tartışılmaz ve Okan. Öbür da yok. Türkiye’nin en yeterli defans oyuncuları ve en uygun kalecileri bizde” diyerek kelamlarını noktaladı.

Demirören Haber Ajansı / Serhan Türk – Spor
Benzer İçerikler
Spor

Alanyaspor'dan Fatih Karagümrük'e farklı tarife! Pirlo birinci maçında yıkımı yaşadı

1 Mins read
Fatih Karagümrük ile Alanyaspor, Üstün Lig’in birinci haftasında Atatürk Olimpiyat Stadı’nda karşı karşıya geldi. Çabayı Akdeniz takımı 4-2 …
Spor

Adana Demirspor lige fırtına üzere başladı! Giresun deplasmanında 3 puanı 3 golle aldılar

1 Mins read
Giresunspor ile Adana Demirspor, Harika Lig’in birinci haftasında Çotanak Stadyumu’nda karşı karşıya geldi. 5 golün atıldığı çabayı konuk grup …
Spor

Kayserispor'dan Barcelona'ya transfer olan Emre Demir attığı gollerle mest etti

1 Mins read
Barcelona B forması giyen Türk yıldız, performansıyla isminden kelam ettirmeye devam ediyor. BARCELONA TOPLUMSAL MEDYADAN PAYLAŞTI Kayserispor …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir