Ekonomi

Merkez Bankası Lideri’ne soruldu: Enflasyonu düşürmek için herkes faiz artırırken biz neden indiriyoruz?

1 Mins read

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası‘nın (TCMB) 2022 yılı üçüncü Enflasyon Raporu’nu, TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu açıkladı. Merkez Bankası‘nın yıl sonu enflasyon varsayımı yüzde 60,4’e yükseldi. Evvelki raporda varsayım yüzde 42,8’di. Ayrıyeten 2023 sonu için enflasyon kestirimi yüzde 12,9’dan yüzde 19,2’ye çıkarıldı. Ankara’da gerçekleşen toplantıda sunumun sonrasında bir basın toplantısı gerçekleşti.

TOPLANTIYA DAMGA VURAN SORU

Basın toplantısında Merkez Bankası‘nın rezervlerinden siyaset faiz kararlarına kadar birçok hususta soruları yanıtlayan Kavcıoğlu’na yöneltilen bir soruysa adeta toplantıya damga vurdu.

“DÜNYADA HERKES YANLIŞ YAPARKEN BİZ Mİ YANLIŞSIZ YAPIYORUZ YORUMLARI YAPILIYOR”

Dünyada başka merkez bankalarının siyaset faizini artırırken Merkez Bankası‘nın sabit bırakması ile ilgili olarak bir gazetecinin yönelttiği “Dünyada herkes yanlış yaparken biz mi hakikat yapıyoruz yorumları yapılıyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası için siyaset faizinin bir siyaset aracı olmaktan çıkıp çıkmadığını sormak istiyorum” biçimindeki soruya, Kavcıoğlu’nun karşılığı ise şöyle oldu:

“Merkez Bankası’nın siyaset aracı siyaset faizi. Dünyada bu türlü bir yaklaşım yok. Siyaset faizini bir araç olmaktan çıkardılarsa tıpkı tenkit bizim için de geçerli. Faizi bir siyaset aracı olarak kullanılmadığını söylemek gerçek değil. Kimin hakikat yaptığını vakit gösterir. Biz kendi ülkemizin sıkıntıları içerisinde uyguladığımız siyasetler çerçevesinde her ay oturup karar veriyoruz. Yatırım, ihracat, üretim ve istihdam üzerine bir ekonomik modeli yürütüyoruz.

“FAİZ KONUSUNDA YANLIŞSIZ KARAR VERDİĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM”

Faiz konusunda ayrışıyoruz lakin iktisadın olumsuz gelişmelere reaksiyon veren olumlu gelişmeler konusunda da ayrışıyoruz. Türkiye yalnızca faiz konusunda ayrışmıyor olumlu manada Türkiye ekonomik bilgilerde de müspet ayrışıyor. Faiz konusunda yanlışsız karar verdiğimizi düşünüyorum. Bu kadar olumsuzluk içinde yatırımlarımızı artırmamız sonuçta ülke olarak ne kadar hakikat hareket ettiğimizi herkes görecektir.”

Benzer İçerikler
Ekonomi

Manisa’ya yeni yatırımlar geliyor

2 Mins read
Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olan ve ihracat rakamlarında 7. sırada bulunan Manisa’da sanayi yatırımları 2024 yılında da hız kesmiyor. Yaklaşık…
Ekonomi

Memur için ilk zam teklifi belli oldu

2 Mins read
Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki zamlarının belli olacağı 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ilk zam teklifini bugün sundu. Sözcü’nün…
Ekonomi

BIST 100 endeksi yüzde 46 yükseldi, yatırımcılara uyarı geldi

1 Mins read
Türkiye’de seçim belirsizliklerinin sona ermesiyle başlayan “rallide” BIST 100 endeksi, rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Endeks, son 5 haftadır yükseliş eğiliminde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir