Spor

Metal Gear Solid 1: Tahminen de Gereksiniminiz Olan Tek Şey Çok Nostaljidir?

5 Mins read

Merhaba, taştan ya da sudan çıkan yılanları severler. Uzun bir ortadan sonra yeni bir yazımla (umarım bundan sonra yazılarımla) tekrar karşınızdayım. Bu hafta, tahminen de sitemizde yazılmış olan en eski bahisli yazılardan birine beğenilen geldiniz. Hepimizin bir gereksinimi olduğu bu günlerde tahminen de çook eskilere gitmek, size güzel gelebilir. Eski diyorsak o vakit bu yazıda Metal Gear Solid diyelim ve başlayalım. Yeterli okumalar

Adınız…Kojima mı Demiştiniz?

Yıl 1998. Yer Playstation. O vakitler yalnızca playstation var olayın üçü beşi yok. Pekala ne var? Hideo Kojima var, Konami var. Bir de biz varız, o vakit küçük çocuklarız bu oyun nedir ne değildir anlamaya çalışıyoruz. Ancak tam başaramıyoruz üzere gibi…

Film üzere başlayan oyunumuz, bu gun oynadığımız oyunlardan bir çok açıdan farklı. Birinci olarak teknoloji, haliyle çok eski. Oyunda canlandırdığımız karakter olan Snake’in yüzü, yalnızca piksellerden oluşuyor. Tabi rakiplerinin durumu da farklı değil, hatta cutseen’lerde bile kelam konusu durum değişmiyor. Münasebetiyle “Ben bu halde oynayamam” diyen arkadaşlar sizlere biraz sabırlı olmanızı tavsiye ediyorum, zira hoş noktalara geleceğiz.

Bu hoş yapıtın bahsetmek istediğim birinci noktası hem en büyük eksilerinden hem de en büyük artılarından. Hazırsanız olayı düğümleyeyim…

Derin, Karışık, Biraz da Takibi Zor

Metal Gear Solid, kuşbakışına yakın bir açıdan karakterim Snake’i denetim ettiğimiz bir aksiyon oyunu. Lakin aksiyon sözü yanlışsız olmakla birlikte eksik zira çokça taktik, saklılık üzere bir çok ögeyi oyunda kullanıyoruz. Hareket ve heyecan açısından mutlaka doyuran üretimin tahminen de en savlı olduğu yerlerden biri de senaryosu. (Kojima dedik di mi?)

Oyun boyunca yapacağımız vazifelerin belirlenmesi ve yardım almak hedefli olarak codec’imizi kullanabiliyoruz. Codec, bir çeşit dijital dalga kullanan, imajlı konuşma aygıtımız. (Evet o vakit cep telefonu yok, bu türlü bilim kurgu aletler kullanıyoruz) Farklı numalardan dostlarımızı ve üstlerimizi arayabiliyor, durum raporu verebiliyoruz. Codec genel olarak bu türlü bir görece sahipse de oyun boyunca yalnızca misyon almıyor birebir vakitte senaryonun ilerlenmesinde de anahtar bir nokta. Oyun boyunca devamlı kimi gelişmeler oluyor, biz vazifedeyken düzgün ya da berbat haberler bize ulaşıyor. Tabi biz de neler yaptığımızı özetleyebiliyoruz. Oyunca çılgıncasına bir gerçeklik kattığı bir gerçek.

Kötü adamlığın en alt seviyesindeyseniz, maskenize konuşmak deliği açmazlar…

Konuştuğumuz tüm karakterlerin karakteristikleri kendilerine özel. Hepsinin ortak noktası Snake olsa da kimi taktik uzmanı kimi ise silah. Yalnızca misyon ve senaryo icabı değil, istediğimiz anda arayabilmemiz de yeniden hoş artılardan.

Peki sorunlu olan kısmı ne?

Ailelerin En Sevdiği Oyun

Codec üstünden muhabbetimizi tamamlasak da öncelik bu muhabbetler epey uzun. Evet misyonun ayrıntılarını ve değerini anlamak gerekli, lakin deatylar, geyikler, Snake’in başta tüm kızlara yazması derken biraz fazla ayrıntıya kaçılmış üzere geldi. Karakterleri tanımak, kıssayı tam ve derinlemesine anlamak isteyenleri katiyetle mutlu kalacaklardır. (aslında çok da hoş kıssası var yani, dinlemeyen eksik kalır) ancak biraz sabırsızsanız bu konuşmalardan sıkılabilirsiniz.

Aynı anda eksi ve artı olan tarafı senaryonun fazla ayrıntılı olması; evet biz dünyayı tehtit eden bir terörist kümesine karşı savaşıyoruz burada her şey gerçek lakin Codec’in ucunda da yaşayan, evrimleşen bir dünya var. Yani orada da istikrarlar değişebiliyor ve beklemediğimiz olaylar ortaya çıkabiliyor. Yani “Özel bir tim var, dünyayı yokedecek bir makûs kümesi var, haydi en güzelimizi oraya yollayalım berbatları dövsün.” tadında bir durum yok. Aslında bu durum da genel olarak artı sayılabilir fakat öyküyü yakından iddia etmeniz gerekiyor yoksa ipin ucunu kaçırabiliyorsunuz. Yani kim kimdi, gayesi neydi bunlarda biraz fazla ayrıntı ve âlâ düzey İngilizce gerekli olduğu için herkese hitap eder diyemem. Şayet sabırlıysanız ve öykü sizin için çok doyurucu bir tecrübe olacaktır. Bunlar sevmeyenler ise sofradan yarı aç yarı tok kalkabilirler.

Aileler ise yapılan İngilizce pratiğinden mutlu olmuşlardır…

Ataya Selam

Metal Gear Solid kuşbakışı (yani kuşbakışı vari) bir kamera açısından ilerlediğimiz, savaştığımız bir oyun. Ancak aslında silahlarımızı her vakit kullandığımız, önümüze her çıkana ateş ettiğimiz bir oyun değil. Pekala neden değil?

Life düşmüş olsa da Snake, fizikî olarak asla acısını göstermiyor, bakın üstünde hiç yara görmüyoruz…

Öncelikle asıl hedefimiz nükleer başlığı ele geçirmiş olan terörist grubunu durdurmak. Lakin bunu her bir teröristi öldürerek yapmıyor, çoğunlukla gizlenerek ve saklanarak ilerliyoruz. Bu durumlar için de gece görüşünden sıkıntı vakitlerde içine saklanabileceğimiz kargo kutusuna kadar bir çok ekipmanımız var, natürel arayıp bulursak. Metal Gear Solid, etrafı araştırdığımızda bize silah, cephane ve ekipman ile ödüllendiren bir oyun. Genelde bir düşmana yakalandığımızda sessizce işini bitirip uzaklaşmamız gerekiyor, aksi halde sese gelen başka rakiplerimiz hiç acımadan işimizi bitiriyorlar.

Kontrolsüz Yılan

Oyunun tahminen de en sıkıntı, hatta alışılması da çok güç olan yanı ise denetimleri. Yıllar öncesinde playstation’da çok daha rahat denetim edebilirken, klavye üstünden bu işi başarmak epeyce sıkıntı. Her şeyden evvel fare ile nişan almamaya çalışmak epey zordu. Yıllar boyunca farenin tetik olmasına alışkın ellerim evvel neler olduğunu anlayamadılar. Oyunu bitirdiğimde de yüzde yüz her şeyi çözdüklerini düşünmüyorum. Oyun çok güç değil lakin denetimler katiyetle oyunu zorlaştıran etmenlerden biri. Bir meydan okuma arayanlar isteklerini bulacaklar.

Yılan Cazı Nedir Bilir Misiniz?

Rick and Morty izleyenler bilir fakat aslında mevzumuzla alakası yok. Oyunun ses ve müziklernin pek ilgi cazibeli olduğundan bahsedebilirim. Solid Snake olsun, Codec’in ucundakiler olsun ya da Boss’lar olsun, hepsinin sesi bir buğulu, sevecen olması gerekenler tatlı, müthiş olması gerekenler ise çok müthiş.

Resimde tam muhakkak olmasa da biri tuvalete “ration” (yemek) koymuş. Ayıptır, günahtır…

Özellikle yakalandığımızda artan temposu, Boss savaşlarında olayın kıymetini vurgulayan noktalarıyla nitekim de beğendim noktalardan olmuş. Yazımı kapatmadan evvel bir de Boss savaşlarından bahsedeyim…

Yılanların Savaşı ve Dansı

Oyuna başka bir hava katan noktalardan biri de Boss savaşları. Neden? Zira her biri başka bir sisteme, farklı bir mekaniğe dayalı. Çok spoiler vermek istemiyorum lakin ağır silahlı olan, hatta ağır araçlara sahip olanı da var, özel güçlerini kullanıp mobilya ile döven de… Ayrıyeten egale ettiğimiz her Boss sonrasında da dramatik bir konuşma, biraz geçmiş ve emelleri anlatılmış. Bu çeşide ilgi duyuyorsanız, yani düşmanın maksatlarını öğrenmek, karakter derinliğini anlamak mevzuları kıymetliyse, tekrar yaşadınız karşınızda bir sanat yapıtı var diyebiliriz.

Yılanın Başını Küçükken Ezerken

Günümüzdeki bir çok tekdüze mantığı olan, daima tıpkı ya da gibisi şeyler yaptığımız durumlardan sıkıldıysanız, Metal Gear Solid nitekim de farklı bir dünyaya girmenize sebep olabilir. Mesela hepimiz bu günün bilgisayar teknolojisi ile desteklenmiş sinemalara alışığız, eski sinemalarda ise bu kadar ileri teknoloji ile hazırlanmış sinemalar yoktu lakin hala içlerinde çok beğendiklerimiz vardır değil mi? İşte Metal Gear Solid bu türlü bir oyun, en azından benim için.

Siz de sıkıntı, grafikleri yeterli olmayan, saklanma ve öykü öğelerini bilhassa seven, Souls üzere olmasa da Boss savaşlarıyla kıran kırana oyun zevki arıyorsanız tavsiyemdir. Bir hafta haydi bilemediniz iki hafta sonra yeni bir yazıda görüşmek üzere.

Fanzade / Gamegar
Benzer İçerikler
Spor

Alanyaspor'dan Fatih Karagümrük'e farklı tarife! Pirlo birinci maçında yıkımı yaşadı

1 Mins read
Fatih Karagümrük ile Alanyaspor, Üstün Lig’in birinci haftasında Atatürk Olimpiyat Stadı’nda karşı karşıya geldi. Çabayı Akdeniz takımı 4-2 …
Spor

Adana Demirspor lige fırtına üzere başladı! Giresun deplasmanında 3 puanı 3 golle aldılar

1 Mins read
Giresunspor ile Adana Demirspor, Harika Lig’in birinci haftasında Çotanak Stadyumu’nda karşı karşıya geldi. 5 golün atıldığı çabayı konuk grup …
Spor

Kayserispor'dan Barcelona'ya transfer olan Emre Demir attığı gollerle mest etti

1 Mins read
Barcelona B forması giyen Türk yıldız, performansıyla isminden kelam ettirmeye devam ediyor. BARCELONA TOPLUMSAL MEDYADAN PAYLAŞTI Kayserispor …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir