Ekonomi

Milyonlarca EYT’li için geri sayım başladı! Bakanlık, 5 formül üzerinde çalışıyor

1 Mins read

Emeklilikte yaşa takılanlar için takvim netleşmeye başladı. Çalışma Bakanlığı bünyesinde komiteler kuruldu. Finlandiya ve Danimarka modeli inceleniyor. Maksat Türkiye modelini oluşturmak.

5 FARKLI MODEL İNCELENİYOR

Masada prim, yıl ve yıpranmaya dayalı 5 farklı model var. Birinci kısmı emeklilik… Burada prim ve gün sayısı kriter alınacak. 3600 günü olan bayan 50, erkekse 55 yaşında emekli olabilecek. İkinci formülde ise sigortaya bakılacak. Bu formülde yaşa bakılmadan sigortaya nazaran emeklilik kazanılabilecek.

Kademeli emeklilik üzerinde çalışılan bir diğer model. Almanya modeli olarak da lanse edilen bu sistemde emeklilik için yaşı karşılayana kadar her yıl %2 kesintili emeklilik maaşı bağlanması masadaki seçenekler ortasında güçlü biçimde duruyor. 4. formül ise prim tamamlama. Bu teknikte eksik günler tamamlanacak.

5. model ise Finlandiya modeli… Bu modelde ise Almanya gibisi emekliliğe kadar maaş kesintisi oluyor. Emeklilik yaşına gelindiğinde ise kurallar olağana dönüyor.

ARALIK AYINDA MÜJDE VERİLECEK

Akşam’da yer alan habere nazaran; çalışmalar aralık ayına kadar tamamlanarak yol haritası kamuoyuyla paylaşılacak. 2023’ün ocak ayıda Emeklilikte Yaşa Takılanların yasal düzenlemesi hayata geçirilecek.

SÖZLEŞMELİ İŞÇİ DE GÜNDEMDE

Çalışma hayatının bir diğer başlığı kontratlı işçi ait de değerli adımlar atılacak. Kamuda ve belediyelerde bulunan tüm kontratlı işçileri kapsayacak çalışma ekim ayında Meclis’e gelecek.

Benzer İçerikler
Ekonomi

Manisa’ya yeni yatırımlar geliyor

2 Mins read
Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olan ve ihracat rakamlarında 7. sırada bulunan Manisa’da sanayi yatırımları 2024 yılında da hız kesmiyor. Yaklaşık…
Ekonomi

Memur için ilk zam teklifi belli oldu

2 Mins read
Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki zamlarının belli olacağı 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ilk zam teklifini bugün sundu. Sözcü’nün…
Ekonomi

BIST 100 endeksi yüzde 46 yükseldi, yatırımcılara uyarı geldi

1 Mins read
Türkiye’de seçim belirsizliklerinin sona ermesiyle başlayan “rallide” BIST 100 endeksi, rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Endeks, son 5 haftadır yükseliş eğiliminde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir