Ekonomi

Milyonlarca kişi gelecek haberi bekliyor! İşte EYT düzenlemesi için masada yer alan 3 formül

1 Mins read

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, Emeklilikte Yaşa Takılanlar ( Eyt ) ile ilgili çalışmaları yürütmek için bir grup oluşturdu. Birkaç alternatif ve teklifin değerlendirildiği çalışma kapsamında sendikalarla diyalog halinde olunacak. Şu ana kadar resmi olarak üzerinde kararlaştırılmış net bir formül yok. Lakin üzerinde gelen talepler ve dünyadaki örnekler üzerinden birtakım formüllerin üzerinde duruluyor.

HANGİ FORMÜLLER KONUŞULUYOR?

Eyt düzenlemesi için konuşulan formüller şöyle:

  1. 15 yıl çalışma mühleti 3600 prim gününü dolduranlarda ve 8 Eylül 1999 öncesi sigortası olanlarda emeklilik için yaş kaidesi aranmaması öncelikli talep. Bu formüle nazaran 6,5 milyon kişi düzenlemeden yararlanacak.
  2. Erkeklerde 25 yıl ve 9 bin prim, bayanlarda 20 yıl ve 7 bin 200 primin tamamlanması halinde yaş kuralına bakılmadan emeklilik formülü.
  3. Eylül 1999’da çıkan yasa çerçevesinde emeklilik yaşını doldurmak için beklenen müddetin yarı yarıya azaltılması ve yüzde 2 maaş kesintisiyle erken emeklilik formülü de bedellendirilen başlıklardan biri. Alternatiflerin her biri maliyetleriyle birlikte pahalandırılacak.

EYT ÇALIŞMASI NE VAKİT SONLANACAK?

NTV’de yer alan habere nazaran düzenlemenin yıl sonunda yahut en geç Ocak 2023’te Meclis’e gelmesi bekleniyor.

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

Sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999’dan evvel olanlar, EYT’li olarak isimlendiriliyor. Bu tarihten evvel yaş koşulu aranmaksızın prim günü ve sigortalılık müddeti koşulları sağlanarak da emekli olunabilirken, 8 Eylül 1999’da yürürlüğe konulan 4447 sayılı kanunla, emekli olabilmek için aranan sigortalılık müddeti ve prim ödeme kaidelerine yaş kriteri de eklendi.

Benzer İçerikler
Ekonomi

Manisa’ya yeni yatırımlar geliyor

2 Mins read
Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olan ve ihracat rakamlarında 7. sırada bulunan Manisa’da sanayi yatırımları 2024 yılında da hız kesmiyor. Yaklaşık…
Ekonomi

Memur için ilk zam teklifi belli oldu

2 Mins read
Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki zamlarının belli olacağı 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ilk zam teklifini bugün sundu. Sözcü’nün…
Ekonomi

BIST 100 endeksi yüzde 46 yükseldi, yatırımcılara uyarı geldi

1 Mins read
Türkiye’de seçim belirsizliklerinin sona ermesiyle başlayan “rallide” BIST 100 endeksi, rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Endeks, son 5 haftadır yükseliş eğiliminde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir