Ekonomi

Milyonların heyecanla beklediği EYT’de takvim netleşti! Kademeli emeklilik geliyor

1 Mins read

Yıllardır beklenen memura ek gösterge düzenlemesinin Meclis’ten geçirilmesi ile birlikte hükûmet artık milyonlarca kişinin beklediği Eyt, kamudaki kontratlı işçi, taşeron ve süreksiz çalışanlarla ilgili adım atmak için takvimini belirledi.

ÜÇ FARKLI KURUL KURULDU

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, kontratlı işçi başta olmak üzere, Eyt, kamudaki taşeron ve süreksiz personellerle ilgili düzenlemelerin yıl sonuna kadar çıkarılmasını hedeflediklerini söylemişti. Bu kapsamda, Bakanlık bünyesinde üç farklı kurulun kurulduğu belirtildi. Eyt, kamudaki kontratlı işçi ve süreksiz çalışanlar ile taşeron çalışanların durumları ile ilgili çalışma yapmak üzere kurulan komitelerin, ekim ayına kadar hazırlıklarını tamamlamaları bekleniyor.

KADEMELİ OLARAK EMEKLİLİK HAKKI

Eyt ile ilgili alternatifli formüllerin ele alınacağı çalışmalar sırasında bütçeye yükü, toplumsal güvenlik açıklarına tesiri üzere başlıklar dikkate alınarak bir taslak hazırlanacak. EYT’de kademeli bir geçişle bu maliyetin azaltılması formülünün tartı kazandığı belirtiliyor. EYT’ye takılanların 2023 başından itibaren ‘kademeli’ olarak emeklilik hakkı elde edebilmesine yönelik bir düzenleme yapılması üzerinde duruluyor.

KOMİSYON DEĞERLENDİRİP MECLİS’E SUNACAK

Ekim ayından itibaren hazırlanan taslaklar evvel kabinenin gündemine getirilecek, akabinde, çalışma hayatında uzman AK Partili milletvekillerinden oluşturulacak bir kurul tarafından değerlendirip, teklif olarak Meclis’e sunulacak.

70 BİN TAŞERON ÇALIŞANLA İLGİLİ DÜZENLEME DE YOLDA

Türkiye gazetesinin haberine nazaran süreksiz çalışanların çalışma müddetlerinin 10 aydan 12 aya çıkarılması, 70 bin taşeron çalışanın takıma alınarak tayin hakkı verilmesi üzere düzenlemelerin de yıl sonuna kadar çıkarılması bekleniyor. 600 bine yakın kontratlı işçinin takıma alınmasına yönelik düzenlemede de çalışana tercih hakkı getirileceği belirtiliyor. Yapılacak çalışma kapsamında, kamuda kontratlı işçi çalıştırılması mecburî alanların çerçevesi belirlenerek bunun dışındaki alanlarda kontratlı işçi istihdamına son verilecek.

Benzer İçerikler
Ekonomi

Manisa’ya yeni yatırımlar geliyor

2 Mins read
Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olan ve ihracat rakamlarında 7. sırada bulunan Manisa’da sanayi yatırımları 2024 yılında da hız kesmiyor. Yaklaşık…
Ekonomi

Memur için ilk zam teklifi belli oldu

2 Mins read
Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki zamlarının belli olacağı 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ilk zam teklifini bugün sundu. Sözcü’nün…
Ekonomi

BIST 100 endeksi yüzde 46 yükseldi, yatırımcılara uyarı geldi

1 Mins read
Türkiye’de seçim belirsizliklerinin sona ermesiyle başlayan “rallide” BIST 100 endeksi, rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Endeks, son 5 haftadır yükseliş eğiliminde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir