Sağlık

Olay sayıları arttı, Vilayet Sıhhat Müdürü uyardı

3 Mins read

Vaka sayıları arttı, Vilayet Sıhhat Müdürü uyardı

Dr. Yasin Yılmaz korona virüsten korunma yollarını hatırlattı:

“Tecrübelerimiz var ve silahlarımız belli”

DÜZCE – Ülke genelinde artış göstermeye başlayan korona virüs olayları sonrasında açıklama yapan Düzce Vilayet Sıhhat Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, aşılamada hatırlatma dozlarının yapılması ihtarında bulunarak önlemleri hatırlattı.

Türkiye’de bayram sonrası korona virüs olaylarında yine artışlar yaşanmaya başladı. Sıhhat bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamaların akabinde gözler hastanelerdeki olaylara çevrildi. Düzce Sıhhat Müdürü Dr. Yasin Yılmaz’da hadise sayıları hakkında bilgiler vererek alınacak önlemleri hatırlattı.

“Tecrübelerimiz var ve silahlarımız belli”

Ülke genelindeki olay sayısı artışı ile birlikte Düzce’de de olayların arttığına değinen Düzce Vilayet Sıhhat Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, “Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca, korona virüs hadiselerinin son hafta dataları ile ülkemizde dört kat kadar daha arttığını lisana getirmişti. Bizim vilayetimizde de Türkiye ile paralel formda birebir orantılı bir artış kelam konusu. Hatırlarsınız bayram tatili vakti ve bayramdan evvel 50’li, 60’lı, 80’li olaylardan bahsediyorduk. Geldiğimiz süreçte artık günlük ortalamamız; 240-250-260 üzere sayılara geldi. Bu da daha evvelki dalgalanmalarda da virüsün dalgalanmalarında da yapmış olduğumuz gayrette deneyimlerimiz var ve silahlarımız belli” dedi.

“Rahatsızlık hisseden vatandaşlarımız kesinlikle kapalı alanlardan uzak dursun”

Dr. Yasin Yılmaz ayrıyeten vatandaşların hatırlatma dozunu kesinlikle yaptırması gerektiğini belirterek, kendisini hasta hissedenlerin de kapalı alanlardan uzak durması daveti yaptı. Sıhhat Müdürü Yılmaz, “Hatırlatma dozumuzu bakanımızda vurgulamıştı. Bizler de vilayetimizde bayram tatili ile birlikte sıhhat tesislerimizde hatırlatma dozlarının üretimine başlamıştık. Korona virüse karşı bilinen en tesirli silah olan hatırlatma dozlarını kesinlikle sıhhat tesislerimizde yapmak için vatandaşlarımızı bekliyoruz. Bunun dışında kabalalık alanlarda maske ve aralığa bilhassa 50 yaş üzerindeki kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın dikkat etmesini istiyoruz. Kendisinde; nezle, grip, hapşırma, öksürme ve kırgınlık üzere birtakım rahatsızlıklar hisseden vatandaşlarımızın da mümkün olduğu kadar kapalı alanlardan uzak durmalarını, kendilerini muhakkak bir müddet izole etmelerini, sıhhat testlerine müracaat etmelerini bilhassa istirham ediyoruz” diye konuştu.

“Bu dalgalanmayı da daima birlikte atlatabiliriz”

Virüste yaşanan daha evvelki dalgalanmalara da değinen Yılmaz, “Daha evvelki virüsün varyantlarındaki dalgalanmalarında da yaşamıştık. Artık de birebirini yaşıyoruz. Burada korunarak virüsü yenebiliriz. O yüzden kendi sıhhatimize, sevdiklerimizin sıhhatine itina göstermeliyiz. Daima bir arada bu dalgalanmayı da el birliği ile atlamayı diliyorum. Aşılarımızda rastgele bir problem yok. Aşılarımız, sıhhat tesislerimizde mevcut. Günlük olarak aşı araçlarımız ile nakillerimizi gerçekleştiriyoruz. Aile hekimliklerimize, hastanemize ve sağlıklı hayat aşı merkezlerimize; vatandaşlarımız randevularını alıp gelmelerini, hatırlatma dozlarını yaptırmalarını ehemmiyetle rica ediyoruz” dedi. Ayrıyeten entübe hasta sayılarına da değinen Dr. Yasin Yılmaz, “Şu anda sıhhat tesislerimizdeki hasta yoğunluğumuz çok fazla değil. Hadiselerde gördüğümüz yoğunluk üzere değil. Şu an da 5 civarında hastamız yatıyor hastanemizde lakin daima birlikte korunarak, hatırlatma dozlarımızı yaptırarak bu dalgalanmayı da başarılı bir halde atlatacağımıza inanıyorum” sözlerine yer verdi.

İhlas Haber Ajansı / Selçuk Akyol – Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir