Sağlık

Op. Dr. Soysal: İdrar kaçırma yazgınız değil

2 Mins read

İdrar kaçırma, kişinin hayat kalitesini ve toplumsal hayatını olumsuz etkileyen değerli bir sıhhat problemidir. Fakat bu durumun mukadderat olmadığını ve birden fazla metotla tedavi edebildiğini söyleyen Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sema Soysal, “Her gün nizamlı olarak idrarı meblağ üzere genital bölgeyi sıkıp gevşeterek yapılan antrenmanlar ile pelvik taban kasları güçlendirilebilir. Bilhassa sıkışma tipi idrar kaçırma durumunda ilaç tedavisi faydalı olacaktır” dedi.

Çamlıca Fazilet Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sema Soysal, bayanların hayat kalitesini ve toplumsal hayatını olumsuz etkileyen, değerli bir sıhhat sorunu olan idrar kaçırma probleminin tedavisi hakkında bilgiler verdi. İdrar kaçırmada tedavi yelpazesinin çok farklılık gösterdiğini belirten Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sema Soysal, “Hangi tip idrar kaçağı olduğu anlaşıldıktan sonra idrar kaçırmanın derecesi ve hayat kalitesine olan tesiri göz önüne alınarak uygun tedavi seçenekleri aranır. Bu seçenekler; hayat stilini düzenlemek, mesane ve pelvik taban kas idmanları, ilaç tedavileri ve ameliyattır” dedi.

“TEDAVİ SEÇENEKLERİNDEN HASTA İÇİN EN UYGUN OLANI TERCİH EDİLİR”

Hayat şekli düzenlemeleri ortasında kabızlık ve çok kilo alımından kaçınılmasının çok kıymetli olduğunu söyleyen Op. Dr. Soysal, “Her gün tertipli olarak idrarı meblağ üzere genital bölgeyi sıkıp gevşeterek yapılan antrenmanlar ile pelvik taban kasları güçlendirilebilir. Bilhassa sıkışma tipi idrar kaçırma durumunda ilaç tedavisi faydalı olacaktır. ya da menopoz sonrası hormon eksikliğine bağlı idrar kaçırmalarında östrojenin lokal kullanımı faydalı olabilir. Gerilim tipi idrar kaçırmalarında ise yaşa, idrar kaçırma şiddetine ve jinekolojik muayene bulgularına nazaran cerrahi tedavi seçeneklerinden hasta için en uygun olanı tercih edilerek yapılabilir” biçiminde konuştu.

UYGUN TEDAVİYLE BU SIKINTIDAN KOLAY KOLAY KURTULABİLİRSİNİZ

İyi bir kıymetlendirme ve hastaya uygun tedavi seçimi yapılmazsa idrar kaçırma probleminin tekrarlayabileceğini tabir eden Op. Dr. Soysal, “Her hastanın uzman tarafından değerlendirilip hangi tip idrar kaçışı yaşadığı anlaşılıp uygun tedavi seçeneğinin hastaya sunulması çok kıymetlidir. Hayat kalitesini ve toplumsal hayatı son derece etkileyen idrar kaçırma hiçbir bayanın yazgısı olmamalıdır ve uygun tedavi ile bu meseleye tahlil bulunmalıdır” diye konuştu.

İdrar kaçırmanın nasıl, ne vakit ve ne biçimde olduğuna nazaran farklı tipleri olduğunu belirten Op. Dr. Sema Soysal şunları söyledi:

“İdrar kaçırma; gerilim tipi, sıkışma tipi ve karışık tip olmak üzere üç tipte kıymetlendirilir. Gerilim tipi idrar kaçırma; öksürme, gülme, hoplama- sıçrama, ağır kaldırma üzere durumlarda yaşanan idrar kaçırmadır. Bu durumlarda mesaneye gelen yüksek basınca idrar tutmaya yarayan kaslar karşı koyamaz ise idrar kaçırma oluşur. Sıkışma tipi idrar kaçırma, apansız gelen sıkışma hissi sonrası istemsiz olarak idrarın kaçmasıdır. Her iki durumun bir arada yaşandığı idrar kaçırma ise karışık tip idrar kaçırmadır. İdrar kaçıran hastaların yeterli bir öyküleme sonrası (nasıl-ne vakit idrar kaçırıldığı) fiziki muayene ve tetkikleri yapılır ve hangi tip idrar kaçırma olduğu tespit edilir.”


Demirören Haber Ajansı / Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir