Sağlık

Özel çocuklarının eğitimi için Türkiye’nin yolunu tutuyorlar

2 Mins read

Yurt dışında yaşayan Türk aileler, otizm ve gelişim bozukluğu teşhisi konulan çocuklarının eğitimi için Türkiye‘yi tercih ediyor.

Otizm ve gelişim bozukluğu teşhisi konulan çocuklarının eğitimi için arayışa giren gurbetçi aileler, Türkiye‘nin yolunu tutuyor.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden aileler, Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde bulunan özel rehabilitasyon ve eğitim merkezinde çocuklarının eğitimini sürdürüyor.

Çocukların gelişimi için hayvanların eğitime entegre edildiği merkezde ferdi, duyu, oyun ve atla terapi üzere prosedürlerden de faydalanılıyor.

“Özel eğitim için vatanımıza geldik”

Almanya’dan iki ay evvel 4 yaşındaki oğlunun eğitimi için merkeze gelen Mehmet Kocaağa, AA muhabirine, özel eğitimin sorunlu ve sıkıntı bir süreç olduğunu söyledi.

Bu mevzuda önemli bir rehber ve yol gösterenin gerektiğini belirten Kocaağa, “Zaman çok değerli diyebilirim. Anne ve baba olarak belli bir yıpranma süreci yaşadık. Bunu atlatmamız gerektiğini düşündük. Özel eğitim için araştırma yaptık ve Türkiye‘ye geldik. Bulunduğumuz ülke tıp açısından geride olan bir ülke değil ancak süreç Türkiye‘ye nazaran daha yavaş işleyebiliyor. Bizim vaktimiz kısıtlıydı. Türkiye özel eğitim alanında sistemdeki büyük bir açığı dolduruyor. Burada çocuklar çok keyifli.” diye konuştu.

Tuğçe Al da 5 yaşındaki oğlunun eğitimi için Almanya’dan geldiğini aktararak, “Özel eğitim için vatanımıza geldik. İzmit aklımın ucundan geçmezken buradan konut dahi aldım. Eğitime sık sık geleceğimiz için konut almamız gerekti.” tabirlerini kullandı.

Al, oğluna teşhis konulduktan sonra bir ay boyunca özel eğitim merkezi için araştırma yaptığını lisana getirerek, “Burayı internetten tesadüfen bulduk. Artık ikinci ayımızı dolduruyoruz. Güç bir süreçti lakin hoş ilerliyoruz. Öbür gurbetçi ailelerle hoş arkadaşlıklar kurduk. Ortamızda çok hoş diyaloglar oldu.” biçiminde konuştu.

“Özel eğitimin içerisine hayvanları entegre ediyoruz”

Özel eğitim merkezinin yöneticisi Mehmet Ali Kaşka, hizmet vermeye başladıklarından beri 8 yılda 24 ülkeden konukların özel eğitim için Türkiye’yi tercih ettiğini söyledi.

Gurbetçi ailelerin çocuklarına teşhis konulduktan sonra arayış içerisine girdiğini anlatan

Kaşka, “Eğitimi hayvanlarla uygulayan bir kurumuz. Biz yalnızca hayvan terapisini uygulamıyoruz. Özel eğitimin içerisine hayvanları entegre ediyoruz. Gurbetçilerimiz eğitim almak için buraya geliyorlar.” açıklamasında bulundu.

Kaşka, Türkiye’nin özel eğitim alanında kıymetli bir yere sahip olduğuna işaret ederek, özel eğitim merkezlerinin bir hastane değil, bir eğitim alanı olarak görülmesi gerektiğini kelamlarına ekledi.

AA / İbrahim Aktaş – Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir