Yemek

Pad Thai tarifi! Masterchef Pad Thai nedir, nasıl yapılır? Pad Thai yemek tarifi! Pad Thai için gerekli gereçler nelerdir?

1 Mins read

Masterchef’te bugün birbirinden hoş yemekler yapıldı. Seyircilerin en merak ettiği husus Pad Thai tanımı oldu. Pekala en hoş Pad Thai yemek tanımı nasıldır? Pad Thai yemeği nasıl yapılır? Pad Thai için gerekli gereçler nelerdir?

PAD THAİ NEDİR?

Phat thai (Kraliyet Tay Genel Sistemine nazaran, bazen pad thai yahut phad thai), Tayland genelinde çok tanınan ve yaygın olarak tüketilen pirinç eriştelerinden yapılan klâsik bir Tay yemeğidir. İsmi sözün tam manasıyla “Tay tarzı tavada kızartma” manasına gelir.

KARİDESLİ PAD THAİ TANIMI İÇİN MALZEMELER

200 gram rice noodle

6 adet orta uzunluk karides

2 kısım taze soğan

1 ufak tamarin

1 misket limonu

Tuz ve Karabiber

50 gram soya filizi

20 gram yer fıstığı

2 diş sarımsak

1 yumurta

1 tatlı kaşığı esmer Şeker

5ml balık sos

30 ml soya sos

KARİDESLİ PAD THAİ NASIL YAPILIR?

Öncelikle Rice noodle’yi derin bir kaseye alıyoruz ve üstüne sıcak su koyuyoruz. Yumuşamaya bırakıyoruz. Tamarini bir kaseye alıp çatalla eziyoruz. İçine esmer şeker, soya sosu ve balık sosunu katıp karıştırıyoruz. Bir tava alıp ocağa koyuyoruz, altını açıyoruz. Tavaya yağ ekliyoruz. Yağ kızarmaya başlayınca soğanın beyaz kısımlarını ve sarımsakları tavada soteliyoruz.

İçine yer fıstığı katıp 1 dakika daha soteliyoruz yani karıştırıp kavuruyoruz. Ardından karıdesleri de tavaya alıyoruz ve üstüne tuz serpip 4-5 dakika daha pişiriyoruz. Soya fizili de ekliyoruz. Noodle’ların suyunu süzmüştük. Bunu da ekliyoruz tavanın içine sonra topluca karıştırıyoruz. Hazırlamış olduğumuz sosu da katıyoruz ve düzgünce karıştırıyoruz.

Sonrasında tavanın kenar kısmında boşluk bırakıyoruz ve yumurtayı tavanın köşesine alıp pişiriyoruz. Son olarak yumurta pişinde tavadaki öteki gereçler ile karıştırıyoruz.

Böylelikle Karidesli pad thai hazır oluyor.

Afiyet olsun…

Benzer İçerikler
Özel HaberYemek

CEZZAR STEAKHOUSE

2 Mins read
Uzun bir aradan sonra herkese merhabalar değerli dostlar. İş yoğunluğum sebebiyle ara verdiğim yazılarıma oldukça keyifli bir restoranla dönüş yapıyorum. Et severler…
Yemek

Altı Ezmeli Kebap tarifi! 3 Ağustos Masterchef Altı Ezmeli Kebap nasıl yapılır? Altı Ezmeli Kebap tarifi! Altı Ezmeli Kebap için gerekli malzemeler!

1 Mins read
Masterchef’te bugün birbirinden hoş yemekler yapıldı. Seyircilerin en merak ettiği husus Altı Ezmeli Kebap tanımı oldu. Pekala en hoş Altı Ezmeli …
Yemek

Fried Rice tarifi! Fried Rice hangi ülkenin yemeği? Masterchef Fried Rice nasıl yapılır? Fried Rice yemek tarifi! Fried Rice için gerekli malzemeler!

2 Mins read
Masterchef’te bugün birbirinden hoş yemekler yapıldı. Seyircilerin en merak ettiği husus Fried Rice tanımı oldu. Pekala en hoş Fried Rice yemek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir