Sanat

Patara antik kenti, ziyaretçilerini adeta geçmişe götürüyor

1 Mins read

Patara antik kenti, ziyaretçilerini adeta geçmişe götürüyor

Prof. Dr. Havva İşkan Işık : “Dünyada çeşidinin en değerli örneği”

ANTALYA Likya kentlerinden biri olan ve Likya Birliği’nin başşehirliğini yapan Patara Antik Kenti, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte dünyanın dört bir yanından ziyarete gelen yerli ve yabancı turistleri adeta geçmişte bir seyahate çıkarıyor.

Apollon’un en kıymetli merkezi olarak ün yapmış olan Patara birebir vakitte Anadolu’dan Roma’ya nakledilen tahılların depolandığı ve saklandığı eski bir liman olarak biliniyor. Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan beldesi yakınlarında yer alan, ayakta kalan en eski demokratik meclis binasının da bulunduğu Patara antik kenti, 2010’da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından restore edilirken, 2020 yılı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Patara Yılı olarak ilan edilmişti.

“Dünyada tipinin en kıymetli örneği”

Patara hafriyat lideri Prof. Dr. Havva İşkan Işık ziyaretçi akınına uğrayan kentte bulunan meclis binasına ait değerli açıklamalarda bulundu. Işık, “Patara’daki meclis binası, Likya Birliği’nin de toplantılarını yaptığı bir binadır. O Likya Birliği ki, aydınlanma çağının en kıymetli düşünürlerinden Montesquieu tarafından idare biçimiyle gelmiş geçmiş en eksiksiz cumhuriyet modelinin simgesi olarak tanımlanır. Demokrasi dediğimiz kavramın oluştuğu toprakların Anadolu olduğu bilindiğinde bunun bizi aslında hiç de şaşırtmadığını görüyoruz. Meclis binamız uzun süren bir çalışma ile Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından restore ettirilmiştir. Bugün vilayetimizde olan yapı, dünyada tipinin en kıymetli örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir” sözlerini kullandı.

Kenti ziyarete gelen vatandaşlardan Medine Gençay, “Çok hoş mutluyuz, buram buram tarih kokuyor. Tarihi çok severim, burada olmaktan çok mutluyuz” tabirlerini kullanırken, bir öteki ziyaretçi, Sevgül Gürbüz, “Çok hoş, insan çok farklı hissediyor, geçmişe gidiyor resmen” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Ahmet Serdar Eser – Kültür Sanat
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir