Sanat

Peribacasından karakol kendine hayran bırakıyor

2 Mins read

Peribacasından karakol kendine hayran bırakıyor

Dünyanın en küçük ‘Peri karakolu’ Kapadokya’da

Astsubay Ekmekçi: “Peri karakolun kendisi çok küçük, tesiri çok büyük”

NEVŞEHİR – Nevşehir’de; doğal yapının bozulmaması için kimi peri bacaları restoran ve butik otel olarak kullanılırken, kimi peri bacaları da jandarma karakolu olarak kullanılıyor. Türkiye’nin en küçük karakollarında vazife yapan Astsubay Ekmekçi; “Peri karakolun kendisi çok küçük, tesiri çok büyük” dedi.

Kapadokya bölgesinde 3 peri bacası jandarma karakolu olarak kullanılıyor. Göreme Açık Hava Müzesi, Zelve-Paşabağı ören yeri ve Uçhisar Kasabası Cevizlibağ bölgesinde jandarma karakolları peri bacalarının içinde hizmet veriyor. Kış aylarında sıcak, yaz aylarında da serin olan peri bacalarının karakol olarak kullanılması bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Dış görünüşleri itibariyle peribacası olan yapıların içerisi Jandarma Asayiş Uygulama noktası olarak hizmet veriyor. Peribacaları ile kaplı vadileri gezen turistler, karşılarında jandarma uygulama noktalarını görünce birinci evvel şaşırıyor, daha sonra içerisini gezerek jandarma işçisinden bilgi alıyor. Zelve- Paşabağları ören yerini gezmeye gelen Zöhre Schneider yaptığı açıklamada; “Almanya’dan geldik. Kapadokya bölgesini geziyoruz. Buralar çok güzelimize gitti. Vadileri gezerken bu peribacasını gördük. Kapıda jandarma görünce girdik baktık. Bölgede acil yardıma muhtaçlığı olan birisine anında yardım yapılabiliyor. Çok hoş düşünülmüş” halinde konuştu. Bölgeyi gezerken jandarma asayiş noktasını gördüklerini ve ilgilerini çektiğini söyleyen Suzan Güngör de; “İyi bir fikir olmuş. Bu türlü bir şeyi burada görmeyi beklemiyorduk. Çok şaşırdık. Kendimizi daha da inançta hissettik” sözlerini kullandı.

Perikolu gören turistler evvel şaşırıyor, sonra fotoğraf çekiniyor

Avanos İlçe Jandarma Komutanlığında vazifeli Astsubay Salih Ekmekçi; “Avanos İlçe Jandarma Komutanlığı ve Merkez İlçe Jandarma Komutanlığı olarak Kapadokya bölgesinde bulunan ve halk ortasında ‘Perikol’ olarak bilinen dünyanın en küçük Jandarma asayiş denetim noktasının önünde bulunmaktayız. Bu bölgedeki faaliyetimizin hedefi, bölgede bulunan yerli ve yabancı konuklarımızın asayiş istikametinden kendilerini daha düzgün hissetmeleri, bölgede yaşanan asayiş olaylarına anlık ve daha süratli müdahale etmek gayesiyle 7/24 temeliyle hizmet vermekteyiz” dedi. Vatandaşların ilgisinin yüksek olduğunun altını çizen Astsubay Ekmekçi; “Bölgede bu türlü bir hizmetin ve yapının olduğu bilinmiyor. Burayı görünce çok yüksek ilgi gösteriyorlar. Bilhassa jandarma olduğunu fark ettikleri anda çok ilgilerini çekiyor. Karakolun içerisini de girip gezebiliyorlar. Ziyaret eden konuklarımız hatıra fotoğrafı çekmeyi de ihmal etmiyorlar. Ayrıyeten vatandaşlar burada jandarmayı görünce kendilerini daha da inançta hissediyor. Burası çok küçük görünen lakin tesiri çok büyük olan halk lisanında perikol, bizim deyimizle jandarma asayiş noktamız” dedi.

“Turistlerin kendilerini inançta hissetmeleri için buradayız”

Cevizlibağ Asayiş Uygulama Noktasında misyonlu Astsubay Yüksel Uslu ise; “Burası Göreme Jandarma Karakol Komutanlığına bağlı Cevizlibağ asayiş noktası. Bölgemizde yerli ve yabancı turistlerin ağır ziyareti olduğu için bu bölgede gerekli emniyet önlemleri almak için misyon yapmaktayız. Bu bölgede turistlerin kendilerini inançta hissetmeleri açısından buradayız. Bölgeye gelen konuklarımız içeriye girerek ziyaret ettiklerinde Peribacasından karakol görünce çok şaşırıyorlar. Burası Türkiye’nin en küçük karakollarından bir tanesi. Burası halk lisanında perikol olarak adlandırılmaktadır” tabirlerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı / Asım Çapacı – Şimdiki
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir