Ekonomi

Piyasaların gözü Fed’in yarınki toplantısından çıkacak faiz kararında! Ekonomistler tek bir kestirimde birleşiyor

2 Mins read

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed‘in bu hafta yüzde 80 ihtimalle 75 baz puanlık faiz artışıyla yetineceği kestirim edilirken, eylül toplantısında bankanın yüzde 51 ihtimalle 50 baz puan ve yüzde 40 ihtimalle 75 baz puanlık faiz artışı yapılacağı öngörülüyor. Piyasalarda, bankanın siyaset faizini yıl sonuna kadar yüzde 3,5-4,00 düzeylerine çıkarması öngörülüyor.

“BİLANÇO KÜÇÜLTME BELİRLENEN TAKVİME NAZARAN DEVAM EDEBİLİR”

Berenberg ABD, Amerika, Asya Başekonomisti Mickey Levy, mevzuya ait olarak AA muhabirine yaptığı değerlendirmede Fed‘in faizleri 75 baz puan artıracağı öngörüsünde bulundu. Toplantıda, enflasyonu düşürmenin en değerli öncelik olduğunun vurgulanacağını lisana getiren Levy, bilanço küçültmenin de belirlenen takvime nazaran devam edeceğinin belirtilebileceğini aktardı.

“İLERDE KIVILCIM ÇIKARACAK AKSİYONLARA DAHA AZ MUHTAÇLIK OLABİLİR”

FWD Bonds’un Başekonomisti Chris Rupkey de piyasaların haftalardır 75 baz puanlık bir artırımı düşündüğünü ve ani bir değişiklik beklemediğini belirterek, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) Fed toplantısından evvel 50 baz puanlık artırım fikrini ortaya atan en son banka olduğunu lisana getirdi. Fed’in agresif artışlarla faiz oranlarını nötr denilen düzeylere çıkardığını söyleyen Rupkey, ”İlerde kıvılcım çıkaracak aksiyonlara daha az gereksinim olacak üzere gözüküyor” dedi.

“EKONOMİNİN YAVAŞLADIĞINA DAİR BİLİNMEYEN İŞARETLER VAR”

Rupkey, işten çıkarmalar ve konut satışları üzere erken ihtar niteliğindeki kimi ekonomik göstergelerden iktisadın yavaşladığına dair belgisiz işaretler olduğunu lisana getirerek, bu nedenle Fed’in enflasyon gayretinde yılın başında olduğundan daha az geride kaldığını kaydetti. Nakdî sıkılaşmada daha ölçülü bir yaklaşıma geçme vaktinin geldiğini belirten Rupkey, bu durumda eylülde 50 baz puan, kasımda 25 baz puan ve aralıkta 25 baz puan manasına gelecek olan, yılsonuna kadar faiz oranlarını yüzde 3,5’e çekme istikametindeki kestirimin korunabileceğini tabir etti.

“FED ENFLASYONDAKİ KALICILIĞI HALA HAFİFE ALIYOR”

Rabobank Kıdemli ABD Stratejisti Philip Marey, Fed’in temmuz toplantısında 75 baz puanlık artışa gidebileceğini aktardı. Fed’in siyaset faizini yıl sonuna kadar yüzde 3,75-4,00 aralığına yükseltebileceğini lisana getiren Marey, “Ancak, Fed’in enflasyondaki kalıcılığı hâlâ hafife aldığını ve ABD’de bir ücret-fiyat sarmalının başladığını şimdi kabul etmediğini düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

AA / İktisat
Benzer İçerikler
Ekonomi

Manisa’ya yeni yatırımlar geliyor

2 Mins read
Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olan ve ihracat rakamlarında 7. sırada bulunan Manisa’da sanayi yatırımları 2024 yılında da hız kesmiyor. Yaklaşık…
Ekonomi

Memur için ilk zam teklifi belli oldu

2 Mins read
Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki zamlarının belli olacağı 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ilk zam teklifini bugün sundu. Sözcü’nün…
Ekonomi

BIST 100 endeksi yüzde 46 yükseldi, yatırımcılara uyarı geldi

1 Mins read
Türkiye’de seçim belirsizliklerinin sona ermesiyle başlayan “rallide” BIST 100 endeksi, rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Endeks, son 5 haftadır yükseliş eğiliminde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir