Sağlık

Prof. Dr. Esen: Sıcak havaya bağlı mevt riski kalabalık kentlerde daha yüksek

2 Mins read

Sıcak havaların kalp hastaları üzerinde olumsuz ve tehlikeli tesirleri olabileceğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasret Esen, 6 hususta sıcak havalarda kalp sıhhatini muhafazaya yönelik teklif ve ikazlarda bulundu. Esen, İstanbul üzere kalabalık ve hava kirliğinin olduğu kentlerde sıcaklığın daha tehlikeli ve ölümcül olabileceğini söyledi.

Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasret Esen, sıcak havaların kalp hastaları üzerindeki olumsuz tesirlerine değinerek, değerli ihtarlarda bulundu. Prof. Dr. Hasret Esen, çok sıcakların bedeni gerilim altına alarak, sıcak çarpmasına sebep olduğunu belirtti.

“SICAK HAVALARDA KALP DAHA ÇOK ÇALIŞIR”

Prof. Dr. Hasret Esen, sıcak havalarda beden ısısını sabit yani ‘daha serin’ tutabilmek için cilt yüzeyindeki damarların gevşediğine ve kalbin daha çok çalışmasına neden olduğunu anlattı. Bu durumun aslında insanı sıcak çarpmalarına karşı koruduğunu vurgulayan Esen, “Bilinen kalp hastalığınız varsa yahut obezite, yüksek tansiyon, şeker hastalığı üzere çoklu kalp hastalığı riskiniz varsa bu adaptasyon istenilen süratte gelişemeyebilir. Bedeni gerilim altına girerek, halk ortasında sıcak çarpmasına denilen durum yaşanır” dedi.

“TERLEME, KALPTE EK GERİLİME NEDEN OLUR”

Prof. Dr. Hasret Esen, bedenin çok ısınmaya verdiği doğal reaksiyon olan terlemenin, kalp hastalığı olan bireyler için riskli olduğunu tabir etti. Bu yolla yalnızca suyun değil, gerekli minerallerin de bedenden atılarak, kalpte ek gerilime neden olduğuna işaret eden Esen, kalp hastalığı için alınan birtakım ilaçların başta diüretikler (idrar söktürücü ilaçlar), bedendeki sıvıyı uzaklaştırdığını ve risk faktörünün daha da artığına dikkat çekti. Hasret Esen, bunların kalp yetersizliğinin köşe taşı ilaçları olduğunu ve hipertansiyon ilaçlarının pek birçoklarında kombinasyon tedavi olarak kullanıldığını belirtti. Ayrıyeten ACE inhibitörleri, beta blokerler ve kalsiyum kanal blokerleri üzere öteki birtakım yaygın kalp ilaçları da bedenin ısıya reaksiyon verme halini değiştirdiği bilgisini verdi.

“KALP İLAÇLARINI ALMAYA DEVAM EDİN LAKİN BOL SU İÇMEYİ İHMAL ETMEYİN”

Bu tip ilaçları kullananları sıcak havalarda ekstra dikkat etmeleri konusunda uyaran Prof. Dr. Hasret Esen, “Kalp hastaları, yaz aylarında ilaçlarını reçete edildiği biçimde almaya devam etmeli. Lakin bedenin ısı istikrarını sağlamak için her vakit içtiklerinden daha fazla su tüketmemeliler” biçiminde konuştu. Esen, ayrıyeten kalp ilaçlarının sıcak ve nem oranı yüksek hava şartlarında kullanımlarının değişip değişmeyeceği konusunda kesinlikle bir kardiyoloğa danışılmasını önerdi.


Demirören Haber Ajansı / Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir