Yemek

Risotto nedir? MasterChef yemekleri! En hoş Risotto tarifi! Risotto nasıl yapılır?

1 Mins read

Masterchef Türkiye yeni kısımda yarışmacılar en hoş Risotto hazırlamak için yarıştı. İzleyiciler de kendi mutfaklarında Risotto hazırladı. Pekala, Risotto tanımı nedir? Risotto nasıl yapılır? Risotto nedir?

RİSOTTO NEDİR?

Risotto (telaffuz: rizoto), et, tavuk yahut zerzevat suyunda pişirilerek krema kıvamına getirilmiş bir cins pirinç pilavı. İtalyan mutfağının değerli yemeklerinden biri olan risotto, İtalya’da pirincin en yaygın tüketim biçimlerinden biridir.

Risotto sözcüğü İtalyancada pirinç manasındaki riso kökünden gelir.

RİSOTTO TÜRLERİ

Pekçok risotto tanımı seçeneği vardır. Örnek olarak:

1) Deniz Mahsüllerini Sevenler için Mükemmel Lezzet Karidesli Risotto

2) Alışılmış Tatların Dışında Bir Tanım Milano Tarzı Risotto

3) Risotto Klasikleri Ortasında Yer Alan Mantarlı Risotto

4)Ev İmali Porcini Mantarlı Risotto

EV ÜRETİMİ PORCİNİ MANTARLI RİSOTTO TARİFİ

Gerekli gereçler:

Tuz, karabiber, zeytinyağı, 400 gram arborio pirinci, 60 gram parmesan peyniri (rendelenmiş) 150 gram mantar (dilimlenmiş), 80 gram Tereyağı, 1 adet Soğan

YAPILIŞI

Hafif ısınan zeytinyağına dilimlediğiniz mantarları ek edin. Karabiber ve tuz da ek edip soteleme süreci yapın. 5-6 dk pişirin ve sonra kenara alın.

Başka bir tavaya 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı koyup ısınmasını bekleyin. Isınınca küçük küp halinde doğradığınız soğanları yavaşça kızartın.

2-3 dakika yumuşayıncaya kadar kavurduğunuz soğanların içine Alborio pirincini ekleyerek, birkaç dakika daha kavurma sürecine devam edin.

Arborio pirinci, soğan ve yağ ile harmanlanan tavaya farklı bir tencerede kaynattığınız tavuk suyunu kepçe kepçe risottoya eklemeyin. 10 dakika boyunca tavuk suyunu çekmesi için karıştırın. Tavuk suyunu çektikten sonra mantarları ek edip kalan tavuk suyunu da yavaş yavaş ekleyin ve karıştırın.

Suyun tamamını çekince tadına bakarak pişip pişmediğini anlayabilirsiniz.

Benzer İçerikler
Özel HaberYemek

CEZZAR STEAKHOUSE

2 Mins read
Uzun bir aradan sonra herkese merhabalar değerli dostlar. İş yoğunluğum sebebiyle ara verdiğim yazılarıma oldukça keyifli bir restoranla dönüş yapıyorum. Et severler…
Yemek

Altı Ezmeli Kebap tarifi! 3 Ağustos Masterchef Altı Ezmeli Kebap nasıl yapılır? Altı Ezmeli Kebap tarifi! Altı Ezmeli Kebap için gerekli malzemeler!

1 Mins read
Masterchef’te bugün birbirinden hoş yemekler yapıldı. Seyircilerin en merak ettiği husus Altı Ezmeli Kebap tanımı oldu. Pekala en hoş Altı Ezmeli …
Yemek

Fried Rice tarifi! Fried Rice hangi ülkenin yemeği? Masterchef Fried Rice nasıl yapılır? Fried Rice yemek tarifi! Fried Rice için gerekli malzemeler!

2 Mins read
Masterchef’te bugün birbirinden hoş yemekler yapıldı. Seyircilerin en merak ettiği husus Fried Rice tanımı oldu. Pekala en hoş Fried Rice yemek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir