Sağlık

Robotik omurga cerrahisi artık Türkiye’de

3 Mins read

– Robotik omurga cerrahisi artık Türkiye’de

Omurga ameliyatlarında robot periyodu başlıyor

Omurga ameliyatı korkusu robotik omurga cerrahisi ile bitiyor

BURSA – Omurga ameliyatlarında ihtilal niteliğinde bir gelişme olan robotik omurga cerrahisi Türkiye’de de kullanılmaya başlandı. Ortopedi Robotik Cerrahi Derneği Lideri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Kayhan Turan, robotik omurga cerrahisinin ameliyatla bağlantılı riskleri en aza indirerek hasta güvenliğini en yüksek düzeye taşıdığını belirtti.

Teknolojinin süratle gelişmesiyle birlikte sıhhat alanında da birçok yenilik yaşanırken, son 20-30 yılda tıptaki en kıymetli gelişmelerden biri robotik cerrahi sistemlerinin kullanılması oldu. Robotik diz ve kalça ameliyatlarından sonra Türkiye’de artık omurga ameliyatlarında robotik cerrahi uygulamalarına başlandı. Hayatı tehdit eden komplikasyonlar, felç ve hudut yaralanması üzere riskler sebebiyle omurga ameliyatlarının hastaların en çok kaygı duyduğu ameliyatlar olduğunu söz eden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Kayhan Turan, “Robotik omurga cerrahisi, ameliyatın yüksek doğruluk ve hassasiyetle yapılmasını sağlayan bir teknolojidir. Bu da ameliyat risklerini en aza indirirken hastaların daha süratli ve daha rahat düzgünleşmesini sağlamaktadır. Skolyoz (omurga eğriliği), kifoz (kamburluk), kanal darlığı (spinal stenoz), bel kayması (spondilolistezis), bel fıtığı ve omurga kırıkları omurga ameliyatı gerektirebilen ortopedik problemlerdir. Omurga ameliyatlarının en büyük zorluğu omurgadaki sorunu düzeltmek için kullanılan vidaların (implantlar) yerleştirilmesidir. Omurga ana kan damarları ve sonların yakınında bulunduğundan cerrahi süreçler son derece hassas formda gerçekleştirilmelidir. Ameliyatın olası komplikasyonlarından kaçınmak için cerrahi vida ve implantların yanlışsız derinlik ve açıyla yerleştirilmesi gerekir” diye konuştu.

“Ameliyatı robot değil cerrah gerçekleştiriyor”

Robotik cerrahi ile omurga ameliyatlarında vida yerleştirme sürecinin yüzde 99,5’in üzerinde doğruluk oranı ile gerçekleştirildiğini tabir eden Turan, “Cerrah, ameliyata girmeden evvel vidanın boyutu ve pozisyonu üzere tüm planlamayı yapabiliyor. Ameliyat sırasında 3 boyutlu görüntüleme formülü ile yapılan süreçler gerçek vakitli olarak takip ediliyor. Plan dışında yanlışlı bir süreç yapılacağı vakit robotik sistem ikaz göndererek yanılgı yapılmasını önlüyor. Ameliyat bir robot tarafından değil tekrar tabibin kendisi tarafından gerçekleştiriliyor. Lakin, robotik cerrahi sistem hassas süreçlerin gerçekleştirilmesinde doktora rehberlik ediyor” dedi.

“Robotik omurga cerrahisi, komplikasyon riskini büyük ölçüde azaltmaktadır”

Omurga hastalıklarında ameliyatın her vakit birinci seçenek olmadığını belirten Turan, “Ancak, sorunun şiddetine ve hastanın şikayetlerine nazaran ameliyat kararı verilebilir. Omurgaya implant takılması gereken ameliyatlarda robotik cerrahi kullanılabiliyor. Omurga eğriliği (skolyoz), kamburluk (kifoz), omurilik kanal daralması, bel kayması (spondilolistezis), omurga kırıkları ve bel fıtığı robotik omurga cerrahisi ile yapılabilmektedir. Başarılı tedaviler için hastanın kişisel omurga yapısına nazaran ameliyat gerçekleştirmek değerli. Robotik omurga cerrahisi, komplikasyon riskini büyük ölçüde azaltmaktadır. Ayrıyeten, omurga ameliyatlarında robotik cerrahinin bütün hastalarda misal formda yüksek doğruluk ve hassasiyet ile ameliyat yapılması, hastanede yatış müddetinin daha kısa olması, hastanın ameliyat sonrası daha az ağrı ve daha süratli uygunlaşması, daha küçük kesilerle minimal invaziv ameliyat yapmayı kolaylaştırması, omurgaya birden çok vida yerleştirilmesi ve gerektiğinde her seferinde birebir hassasiyeti sağlaması üzere özellikleri vardır. Lakin, ameliyat öncesinde risk ve seçenekler düzgün kıymetlendirilerek son kararı hekim ve hastanın birlikte vermektedir” halinde konuştu.

“Bastonu bıraktı yürümenin keyfine vardı”

Bel ve diz ağrıları sebebiyle uzun yıllar baston ile yürümeye çalışan 72 yaşındaki Şevkat Pektaş, “Dizlerimin ağrısı belime vuruyordu. Merdiven bile çıkamaz oldum. Evvelden bütün işlerimi kendim yapıyordum. Lakin artık hiç hareket edemez oldum. Ben dizlerimdeki ağrılar nedeniyle geldim. Lakin Kayhan Beyefendi, belimde sorun olduğunu ve bel ağrılarımın dizime vurduğunu söyledi. Robotik omurga cerrahisi teknolojisiyle Turan beyefendi tarafından ameliyat oldum. Ameliyat çok yeterli geçti. 24 saat geçmeden ayağa kalktım. Bastonsuz sıkıntı yürüyordum. Artık ise rahatlıkla yürüyorum. Ağrılarım her şeyim bitti. Beklentimden daha uygun oldu” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Abdullah Çibir – Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir