Sanat

Sakarya Irmağı boyunca uzanan 1 kilometrelik kanyon tabiat tutkunlarını bekliyor

2 Mins read

Bilecik‘in Söğüt ilçesinde Sakarya Irmağı boyunca 1 kilometre uzanan ve “Hamitabat Kanyonu” olarak isimlendirilen bölge, tabiat turizmi için alternatifler barındırıyor.

Bilecik merkeze 28, Söğüt’e 20 kilometre uzaklıkta Hamitabat köyü sonlarındaki kanyonda, ırmağın iki yanında yaklaşık 150 metre yüksekliğinde sarp kayalıklar ile mağaralar bulunuyor.

Hamitabat Kanyonu, kayalıkların ortasından geçen Sakarya Irmağı’nın sesi ve çabucak kenarındaki yemyeşil imgesiyle tabiatla iç içe huzur dolu bir ortam sunuyor.

Zengin bitki örtüsüne sahip bölge, dağcılık ve tabiat yürüyüşü üzere sporlara imkan tanımasının yanı sıra kimi yaban hayvanlarına konut sahipliği yapıyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan, AA muhabirine, kanyonun inanılmaz tabiatı ve güçlü tabiatıyla büyüleyici bir hoşluğa sahip olduğunu söyledi.

Kanyonun, Bilecik’in tabiat turizmine katkı sağlaması için büyük bir potansiyeli barındırdığını vurgulayan Bircan, “Kanyonumuz, tarihi tarafıyla ön plana çıkan kentimizin, birebir vakitte sahip olduğu eşsiz tabiat hoşlukları ortasında yer alıyor.” dedi.

Bircan, son devirde kamp ve macera turizmi tutkunlarının vakit zaman bu bölgeye geldiğini aktardı.

Kanyonun coğrafik pozisyon olarak İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Eskişehir üzere büyükşehirlere yakın olduğunu lisana getiren Bircan, “Sahip olduğumuz bu tabiat mükemmelinin turizme katkısını artırmak için elimizden gelen çabası gösteriyoruz.” sözünü kullandı.

“Harika tabiat yürüyüşleri yapılabilir, beşerler burada huzur bulur”

Hamitabat Köyü Muhtarı İbrahim Metin de köylerine yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki kanyonun bilhassa dağcılığa ve tabiat yürüyüşlerine uygun olduğunu anlattı.

Kayalıkların çok dik olduğunu vurgulayan Metin, “Öyle kestirim ediyorum ki bundan yüzyıllar evvel köyümüzün bulunduğu bölge bir gölmüş ve buradan geçen Sakarya Irmağı toprağı aşındıra aşındıra bu hale getirmiş ve yere oturmuş. Burası yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda pak havaya, Sakarya Irmağı’nın serinliğine sahip bir alan. Vakit zaman ırmağın bulanık aktığı oluyor lakin genelde tertemiz, masmavi ve yemyeşil aktığını söyleyebiliriz. Mükemmel tabiat yürüyüşleri yapılabilir, beşerler burada huzur bulur.” diye konuştu.

AA / Yavuz Emrah Sever – Kültür Sanat
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir