Sanat

Sarmaşıkların ortasında gizli kalmış 800 yıllık tarih

2 Mins read

Sarmaşıkların ortasında gizli kalmış 800 yıllık tarih

İstanbul‘u Osmanlı’dan korumak için yapılmıştı, artık sarmaşıkların kolu oldu

SAKARYA – Sakarya‘nın Ferizli ilçesinde 12. yahut 13. yüzyıllarda Bizanslılar tarafından inşa edildiği düşünülen Seyifler Kalesi, yaklaşık 800 yıldır sarmaşıkların ortasında kendini saklayarak tarihe tanıklık ediyor.

Yapım tarihi kesin bilinmeyen 12. yahut 13. yüzyıllarda Bizanslılar tarafından stratejik pozisyonu korumak hedefli yaptırılan Seyifler Kalesi, sarmaşıkların ortasında yaklaşık 800 yıldır tarihe tanıklık etmeye devam ediyor. Osmanlı tarafından fethedildikten sonra Orhan Gazi’nin üssü haline gelen Seyifler Kalesi’nin, Karadeniz kıyılarına, batı ve güneydoğuya yapılan fetihler için de değerli rol oynadığı biliniyor.

Sarmaşıklar ortasına saklanmış 800 yıllık tarih havadan görüntülendi

Yaklaşık 800 yıldır tarihe tanıklık eden kalenin içi moloz taşlardan dışı ise kaplama taş duvardan oluşuyor. Kalenin günümüzde ise iki kule ve ortalarında uzanan bir sur kesimi halinde görülüyor. İstanbul’u, Osmanlı’dan korumak için Bizanslılar tarafından Sakarya uzunluğuna dizilmiş hudut koruma kulelerinden bugüne kadar ayakta kalan ve sarmaşıkların sardığı Seyifler Kalesi, havadan da görüntülendi.

“800 yıllık tarih çürüyor, elimizden kayıyor”

Kalenin bakımsız olduğunu söyleyen Seyifler Mahallesi Muhtarı Yücel Akmeşe, “Görüldüğü üzere bakımsız ve tarih burada kendi kendine çöküyor, sahiplenmiyoruz. Kalenin bir tanesi büsbütün ağaçlık ve sarmaşıklarla kaplanmış durumda. Tarihimizi korumak gerekiyor. Ne vakit yapıldığını bilemiyoruz lakin yaklaşık 800 yıllık bir tarih. Tarihimizi kaybetmeyelim istiyorum. Geçmişimizi gelecek kuşaklarında bilmesini isteriz. Bu tarihi yapının bakım ve restore edilmesini, daha sonra ziyarete açılmasını istek ediyoruz. 800 yıllık tarih çürüyor, elimizden kayıyor” dedi.

“Bakım olmayınca sarmaşıklar sarmış”

Kalenin 1200-1300’lü yıllarda yapıldığını kestirim eden Osman Hira isimli vatandaş, “Bu kale 1200-1300’lü yıllarında Bizans tarafından yapılmış. Tabi kalelerin gözetleme kuleleri bugüne kadar gelmiş, fakat bakım olmayınca sarmaşıklar sarmış ve bununla birlikte yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Buraya gelerek tarihi yapıtları görmek isteyen vatandaşlar oluyor” diye konuştu.

“Gözümüzün önünde bu tarihi yapı eriyor”

Evi kalenin yaklaşık 100 metre yakınında bulunan Yücel Şahin ise “Gözümüzün önünde bu tarihi yapı eriyor. Yapıda bulunan taşlar vakit zaman dökülüyor. Sarmaşıklar ve ağaçlar yapıyı sarmış durumda, üzülüyoruz. Farklı yerlerdeki tarihi yapıları ve çalışmaları görüyoruz. Maalesef bizim burada en ufak bir çalışma göremedik, konutumda yaklaşık 100 metre uzaklığında bu yapıya. Nitekim üzülüyoruz, kimin ilgi ve yetki alanındaysa onların bir an evvel gelip kalan yapıyı restore etmelerini istiyoruz” formunda konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Burak Can Tokyürek – Kültür Sanat
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir