Sanat

Şile Bezi Şenliği’nde ustalara hürmet mükafatı verildi

2 Mins read

33’üncüsü düzenlenen Milletlerarası Şile Bezi Kültür ve Sanat Şenliği’nde ilçede bez dokuyan, diken, işleyen ve hala Şile beziyle ekmeğini kazanan ve uzun yıllar Şile bezine emek veren ustalara hürmet mükafatı verildi.

Ödülleri AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya, İlçe Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya, Garnizon Kumandanı Hazel Yılmaz verdi. Merasimde konuşan Şİle Belediye Lideri İlhan Ocaklı, “150 yılı aşkın serüvene sahip Şile bezi ilçenin kültürel pahasıdır. Bugüne kadar bezimizi yaşatan bu büyük ustalarımıza  şükranlarımı sunuyorum.Uzun yıllar bezimize emek vermiş her bir ustamızın bizde yeri başkadır. Şile Belediyesi olarak yarım asırdan fazla Şile beziyle hayatını sürdüren ve bugün hala Şile beziyle geçim sağlayan ustalarımızı unutmak mümkün değil” dedi.

“USTALARIMIZIN ÖNLERİNDE HÜRMETLE EĞİLİYOR ELLERİNDEN ÖPÜYORUM”

Festivalin başlangıcından bu vakte kadar emeği geçen eski liderlere teşekkürlerini ileten Şile Belediye Lideri Ocaklı, “Adına Şenlikler düzenlenen ve 33 yılında kültürel kıymetimizin ilmek ilmek işlenmesini kumda yıkanmasını, el tezgahlarında dokunmasına varana kadar o meşakkatli süreci daima birlikte izledik. Teşekkürün en büyüğünü elbette bizleri kırmayarak gelen rahatsızlıklarından ötürü gelemeyen lakin aileden temsilci gönderen tüm ustalarımızın önlerinde hürmetle eğiliyor ellerinden öpüyorum” halinde konuştu.

“BU MACERA SEVGİYE, HÜRMETE DÖNDÜ VE BEN ARTIK ŞİLELİ OLDUM”

İlçe Garnizon Kumandanı Hazel Yılmaz da “14 yıl oldu Şile maceramız. Lakin bu macera sevgiye, hürmete döndü ve bende artık Şileli oldum. Tarih var, kültür var, doğal hoşluklar var, kültürel kıymetlerimiz var işte onların en başını çekense üzerimizde bu sıcak yaz akşamlarında serin tutan Şile bezimiz var. Ben de bu saygıdeğer ustalarımıza emeklerinden ötürü teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı.

İlçe Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya ise iki yıldır Şile’de misyon yaptığını bugüne kadar Şile için kim bir çivi çaktıysa, taş taş üstüne koyduysa ve en kıymetlisi ilçeye kim sahip çıktıysa kendilerine teşekkür ederken ilçenin kültürel kıymeti olan Şile bezini bugünlere taşıyan ustalara ayrıyeten teşekkürlerini iletti.

Konuşmaların akabinde ustalara anı plaketleri verildi. Program sonunda kimi ustaların yaşlı olmasından ötürü yürümekte zahmet çektikleri, görevlilerin yardımıyla sahneden ayrıldıkları dikkat çekti.

Festivalin 4’üncü gününde düzenlenen Şile Bezi Ustalarına Hürmet Ödül Töreni’nin gerisinde AFARA orkestrası eşliğinde Uğur Aslan konser verdi.


Demirören Haber Ajansı / Kültür Sanat
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir