Ekonomi

Son Dakika! ABD iktisadı ikinci çeyrekte de küçülerek resesyona girdi

2 Mins read

ABD’nin gayri safi yurt içi hasılası (GSYH) bu yılın ikinci çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 0,9 daraldı. Beklenti yüzde 0,5 büyüme düzeyindeydi. Böylelikle ABD iktisadı iki çeyrek arka arda daralarak teknik olarak resesyona girmiş oldu.

HAZİNE BAKANI “RESESYON DEMEMEK LAZIM” DİYE KONUŞMUŞTU

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen “Çeyreksel bazda daralma olsa bile bunu resesyon dememek lazım” demişti. Böylelikle resesyon tarifi da teknik olarak tartışılmaya başlanmıştı.

FED LİDERİ: İKİNCİ ÇEYREKTE BÜYÜME YAVAŞLADI

Fed Lideri Powell da dün yaptığı açıklamada, ABD iktisadının şu anda resesyonda olduğunu düşünmediğini, lakin ikinci çeyrekte büyümenin yavaşladığının açık olduğunu söz etmişti.

RESESYON ANALİZLERİ

Ülke iktisadı için son devirde gelen resesyon tahlilleri yılın ikinci yarısı için ölçülü bir sakinliğe işaret ediyor. Bilgilerin yayınlanmasından evvel yapılan Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin gelecek 12 ayda bir resesyon beklentisi de haziran ayındaki yüzde 30 düzeyinden yüzde 47,5’e yükseldi. 18-22 Temmuz ortasında yapılan MLIV Pulse anketine katılanların yüzde 51,8’i de Fed’in ekonomiyi resesyona sokmadan enflasyonu düşürme ihtimalini “düşük” olarak kıymetlendirdi.

Bank of America ABD Başekonomisti Michael Gapen 2022’nin ikinci yarısından itibaren başlayacak ölçülü bir resesyon öngördü. Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers “yumuşak inişin çok mümkün görünmediğini” söylerken, mevcut Hazine Bakanı Janet Yellen ise istihdam artışında bir yavaşlama olduğunu fakat resesyon emareleri görmediğini kaydetti. Öte yandan Fed yetkilileri şu ana kadar bir resesyondan kaçınmanın mümkün olduğunu ve yumuşak inişin sağlanabileceğini savundular. Powell da daha evvelki açıklamalarında fiyat istikrarını sağlamada başarısız olmanın, ABD iktisadını resesyona sokmaktan “daha büyük bir hata” olacağını belirtmişti.

IMF BÜYÜME BEKLENTİSİNİ DÜŞÜRMÜŞTÜ

IMF ABD iktisadı için 2022 büyüme varsayımını yüzde 3,7’den 2,3’e çekmişti. IMF Başekonomisti Gourinchas, Bloomberg’e verdiği söyleşide “Baz senaryomuzda ABD’de ne 2022’de ne de 2023’te bir resesyon görmüyoruz; fakat çok büyük bir yavaşlama olacaktır. 2022’deki yüzde 2,3’lük büyüme 2023’de yüzde 1’e yavaşlayacaktır” sözlerini kullanmıştı.

RESESYON NEDİR?

Resesyon, bir ülkenin ekonomik faaliyetlerinde en az altı ay müddetle gerileme yaşanması nedeniyle gerçek GSYH’nin düşmesi, ekonomik faaliyetlerde duraklamasına verilen isim. Yani bir ekonomi iki çeyrek arka arda daralmışsa resesyona girmiş sayılıyor.

Benzer İçerikler
Ekonomi

Manisa’ya yeni yatırımlar geliyor

2 Mins read
Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olan ve ihracat rakamlarında 7. sırada bulunan Manisa’da sanayi yatırımları 2024 yılında da hız kesmiyor. Yaklaşık…
Ekonomi

Memur için ilk zam teklifi belli oldu

2 Mins read
Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki zamlarının belli olacağı 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ilk zam teklifini bugün sundu. Sözcü’nün…
Ekonomi

BIST 100 endeksi yüzde 46 yükseldi, yatırımcılara uyarı geldi

1 Mins read
Türkiye’de seçim belirsizliklerinin sona ermesiyle başlayan “rallide” BIST 100 endeksi, rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Endeks, son 5 haftadır yükseliş eğiliminde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir