Ekonomi

Son Dakika! Avrupa Merkez Bankası 11 yıl sonra siyaset faizini 50 baz puan artırdı

1 Mins read

Avrupa Merkez Bankası (AMB) faizleri 50 baz puan artırdı. Banka ana refinansman oranını yüzde 0,50; marjinal borç verme imkanını yüzde 0,75 ve mevduat faizini de yüzde 0 düzeyine çıkardı. AMB karar metninde gelecek toplantılarda daha çok faiz normalizasyonunun uygun olduğuna işaret etti.

25’ER BAZ PUANLIK FAİZ ARTIŞI BEKLENİYORDU

Bloomberg anketine nazaran ana refinansman oranı, marjinal borç verme imkanı ve mevduat faizinde medyan 25’er baz puanlık faiz artışı bekleniyordu. Ankete katılan 53 ekonomistin 49’u mevduat faizinde 25, 4’ü ise 50 baz puanlık artış öngörüsünde bulunmuştu. Para piyasalarında fiyatlama ise 25 ve 50 baz puan için yüzde 50-50 olasılığa işaret etmişti.

AMB daha evvel siyaset faizini Temmuz’da 25 baz puan artırmayı, Eylül’de de tekrar daha büyük oranda artırıma gitmeyi planladığına ait yönlendirme yapmıştı. Lakin Bloomberg’e konuşan bahse yakın kaynaklar enflasyon görünümünün berbatlaşması nedeniyle AMB’nin Temmuz’da 50 baz puan artırıma gitmesinin de değerlendirildiği bilgisini vermişti.

LAGARDE 25 BAZ PUANDAN FAZLA ARTIŞA AÇIK KAPI BIRAKMIŞTI

Daha evvel AMB Lideri Christine Lagarde 25 baz puanın ötesinde bir faiz artışına açık kapı bırakan tabirler kullanılmıştı. Yetkililerin rekor enflasyonla çaba etmek için hazır olduğunu söyleyen Lagarde, Temmuz toplantısında çeyrek puanlık faiz artış planını yinelerken enflasyon tehdidin artması durumunda daha süratli hareket edeceklerini belirtmişti.

“TEHDİDİ GÖRÜRSEK TEŞVİKLERİ SÜRATLİ BİÇİMDE GERİ ÇEKERİZ”

Lagarde “Eğer daha yüksek enflasyonun beklentileri tehdit ettiğini görürsek teşvikleri daha süratli bir formda geri çekeriz” demişti. Güç ve besin şoklarının büyüklüğünün enflasyonda belirsizlik yarattığını, enflasyonun hizmet kesiminde de yaygın halde de artmaya başladığını söz eden Lagarde enflasyon baskılarının artabileceğine, enflasyon şoklarının büyümeyi de olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Buna karşın olumlu büyüme beklediklerini vurgulamıştı. Bu açıklamadan günler sonra Euro Bölgesi tüketici enflasyonunun yüzde 8,6 ile yeni bir rekor kırdığı açıklanmıştı. Bunu takip eden günlerde Euro/Dolar paritesi de 1 düzeyinin altını test etmişti.

Benzer İçerikler
Ekonomi

Manisa’ya yeni yatırımlar geliyor

2 Mins read
Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olan ve ihracat rakamlarında 7. sırada bulunan Manisa’da sanayi yatırımları 2024 yılında da hız kesmiyor. Yaklaşık…
Ekonomi

Memur için ilk zam teklifi belli oldu

2 Mins read
Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki zamlarının belli olacağı 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ilk zam teklifini bugün sundu. Sözcü’nün…
Ekonomi

BIST 100 endeksi yüzde 46 yükseldi, yatırımcılara uyarı geldi

1 Mins read
Türkiye’de seçim belirsizliklerinin sona ermesiyle başlayan “rallide” BIST 100 endeksi, rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Endeks, son 5 haftadır yükseliş eğiliminde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir