Ekonomi

Son Dakika: FED, siyaset faizini 75 baz puan artırarak yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltti

1 Mins read

FED, piyasaların merakla beklediği kararı açıkladı. Oy birliği ile alınan karara nazaran, siyaset faizi 75 baz puan artışla yüzde 2,25-2,50 düzeyine çıkarıldı.

ENFLASYONDA YÜZDE 2 HEDEFİ

Karar metninde Fed‘in enflasyon risklerine karşı yüksek derecede dikkatli olduğu iletisi yenilendi. Enflasyonla ilgili Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) yüzde 2’lik amaca dönme konusunda güçlü bir taahhüdü olduğu tabir edildi. Metinde harcamalar ve üretimin fiyat artışlarına karşın daha yumuşadığına vurgu yapıldı.

BEKLENTİLER 75 BAZ PUAN ARTIRILMASIYDI

Ekonomistler, Fed‘in bugün yüzde 75 ihtimalle 75 baz puanlık faiz artışı yapacağı varsayım ediyordu. Yatırımcılar, yüzde 25 ihtimalle 100 baz puanlık faiz artışı yapılabileceğini belirtiyordu.

FED FAİZİ KADEMELİ OLARAK YÜKSELTTİ

FED, yükselen enflasyonu denetim altına almak için sene başından bu yana kademeli olarak faiz artışına gitmişti. Fed birinci olarak mart ayı toplantısında 2018’den bu yana birinci defa faiz artırımına giderek siyaset faizini 25 baz puan artışla yüzde 0,25-0,50 aralığına yükseltti. Mayıs ayında ise Fed siyaset faizini 50 baz puan artırarak 2000 yılından bu yana en yüksek faiz artışını gerçekleştirmişti. Haziran ayında enflasyondaki artışa paralel olarak Fed faizleri 75 baz puan artırmış yüzde 1,75’e yükseltmişti.

PİYASALARDA SON DURUM

FED’in faiz artımı kararının akabinde dolar/TL paritesi 17,90 civarında seyrediyor. Euro 18,16 olarak piyasada fiyatlanırken altının gram fiyatı ise 991 liradan satılıyor. Bitcoin ise 22 bin doların üzerinde seyrediyor.

Benzer İçerikler
Ekonomi

Manisa’ya yeni yatırımlar geliyor

2 Mins read
Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olan ve ihracat rakamlarında 7. sırada bulunan Manisa’da sanayi yatırımları 2024 yılında da hız kesmiyor. Yaklaşık…
Ekonomi

Memur için ilk zam teklifi belli oldu

2 Mins read
Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki zamlarının belli olacağı 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ilk zam teklifini bugün sundu. Sözcü’nün…
Ekonomi

BIST 100 endeksi yüzde 46 yükseldi, yatırımcılara uyarı geldi

1 Mins read
Türkiye’de seçim belirsizliklerinin sona ermesiyle başlayan “rallide” BIST 100 endeksi, rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Endeks, son 5 haftadır yükseliş eğiliminde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir