Sanat

Son dakika haber! Bu okula girenler vakit seyahatine çıkıyor

2 Mins read

– Bu okula girenler vakit seyahatine çıkıyor

Sivas‘ta bir köyde geçmişte eğitim verilen bir okul müzeye dönüştürülerek içerisinde sergilenen asırlık araç gereçlerle ziyaretçilerini vakit seyahatine çıkarıyor

SİVAS – Sivas’ta bir köyde geçmişte eğitim verilen bir okul müzeye dönüştürülerek içerisinde sergilenen asırlık araç gereçlerle ziyaretçilerini vakit seyahatine çıkarıyor.

Sivas’ın Akıncılar ilçesinde bulunan Kılıç köyünde 1966 yılında yapılan ilkokul, köyün kente göç vermesiyle birlikte 20 yıl eğitim öğretiminin akabinde atıl vaziyete geldi. Okulun atıl vaziyette kalmasına gönlü el vermeyen köylülerin aklına okullarını müzeye dönüştürmek geldi. Yaklaşık 5 asır evvel kurulan köyde kullanılan tarım aletlerinden konut eşyalarına kadar her türlü araç gereç toplanarak müzede sergilenmeye başlandı. Müzeyi gezen ziyaretçiler asırlar öncesinde ecdatları tarafından kullanılan materyalleri görünce o günlere gidiyor.

“Köyün kurulduğu tarihten itibaren her gereç var”

Köy muhtarı Mehmet Ali Özdemir, köyün kuruluşundan itibaren kullanılan her türlü materyalin bu müzede sergilediklerini belirterek, “Burası 1966 yılında yapılıp 20 sene hizmet veren bir okuldu. Bizde eğitimimizi burada aldık. Günümüzde Kaymakamlık ve Ulusal Eğitim’den müsaade alarak müze haline dönüştürdük. Bir arkadaş ön ayak olarak gereçler buldu ve çok hoş bir şey oldu. Köyümüzün kuruluşu 500 yıl öncelere dayanıyor. O tarihten günümüze her türlü materyal var. Müze 10 yıldır hizmet veriyor. Gelenlerin dikkatini çekiyor. Kaymakam beyefendi ve Jandarma kumandanı geliyor. Öteki köylerinde burayı örnek almasını temenni ediyorlar. Ziyaretçilerimiz geliyor bu gereçleri gördükçe geçmişi ve büyükleri hatırlıyorlar” halinde konuştu.

“Torunlarımız bu gereçlerin kullanıldığına inanamıyorlar”

Köy sakinlerinden Recep Dinçer, torunlarının müzenin içerisinde ki materyallerin sahiden geçmişte kullanılıp kullanılmadığı hakkında sorular sorduklarını söyleyerek, “1966’da bu okulda okuyordum. 20 yıl evvel köyden kente göç olması sebebiyle okul atıl bir duruma geldi. Bizde okulu atıl vaziyetten kurtarmak için bu türlü bir müze kurmayı düşündük. Her gelen ziyareti burayı çok beğeniyor ve fotoğraflar çekip reklam yapıyorlar. Çok uzaktan bile ziyarete gelenler oluyor. Bizim bilmediğimiz tarihlerden ecdadımızın burada hayatlarını idame ettirdikleri mühlet içerisinde kullandıkları tarım aletleri ve araç gereçler mevcut. Torunlarımız geldiğinde sahiden burada ki materyaller sizin bahsettiğiniz üzere kullanıldı mı diye sorular soruyorlar. Torunlarımız çocuklarımız burada ki materyallerin isimlerini bilmedikleri için biz onları aydınlatıyoruz.

İhlas Haber Ajansı / Volkan Kaplan – Kültür Sanat
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir