Sağlık

Son dakika haber: Bursa Kent Hastanesi hekimleri yanıklarda birinci müdahalede yapılması gerekenleri anlattı

2 Mins read

Bursa Kent Hastanesi Yanık Merkezinde vazifeli tabipler, yetişkin ve çocuklarda sık görülen yanık olaylarına karşı alınacak önlemler ve birinci müdahale sırasında yapılması gerekenler konusunda ikazlarda bulundu.

İl Sıhhat Müdürlüğünden yapılan açıklamaya nazaran, 2 poliklinik, 12 servis yatağı, 6 etkin ağır bakım yatağı, 2 ameliyathanesi bulunan Bursa Kent Hastanesi Yanık Merkezi, sadece Bursa’ya değil, Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinden gelen yanık hadiselerine da tedavi hizmeti veriyor.

Merkezde son devirde yetişkinlerde elektrik çarpması, çocuklarda ise çay, kahve, mangal nedeniyle olan yanık müracaatları artış gösterdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen tabiplerden Opr. Dr. Selma Beyeç, şu bilgileri paylaştı:

“Bursa’nın sanayi kenti olması nedeniyle endüstride iş sıhhati güvenliği önlemlerine uyulmaması yahut ferdî gözetici ekipmanların kullanılmaması sonucu biraz da dikkat eksikliği ile elektrik çarpma hadiseleri sık gelmeye başladı. Alışılmış ki sanayi elektriği ya da yüksek tansiyon çizgisi çarpılmaları ekstra kıymet arz ediyor. Bazen tek bir hasta değil, 5-6 hastanın birebir olayda çarpıldığı da oluyor. Biz erken devirde acil yardımlarından tutun, ileri devirlerde ameliyatlara ve sonrasında rehabilitasyonlarına elimizden geldiğince çabalıyoruz. Bu tip hastaların kayıplarını şimdiye kadar yaşamadık.”

Beyeç, elektrik akımına kapılan bireye yardım etmek için çabucak müdahale edilmemesi gerektiğini hatırlattı.

Öncelikle mevcut elektriği kesmek ve ardından bütün travma hastalarında olduğu üzere 112’ye haber vermek gerektiğini aktaran Beyeç, “Tek başınıza müdahale edemeyeceğiniz bir durumdur. Hayati durumu düzeltebilmek için bir sıhhat çalışanın yardımcı olması gerekir. Sonrasında da acilen birinci yardımın yapılacağı hastaneye taşınması gerekiyor.” sözlerini kullandı.

Elektrik akımına kapılma sonrası yüksekten düşmenin de yaşanabileceğini vurgulayan Beyeç, şöyle devam etti:

“O nedenle birinci yapılacak yardımlarda bunun öngörülebilmesi gerekiyor. Hastaya elektrik çarpmıştır lakin tıpkı vakitte yüksekten düşmeye bağlı künt travmaların tesirleri, kemik kırıkları, karaciğer ya da dalakta hasar oluşabilir. Beyin kanaması geçiriyor olabilir. Bunların da kesinlikle tetkik edilmesi ve ona yönelik tedbirlerle hastaneye taşınıp, hastanede de tetkiklerin genişletilmesi gerekiyor”

Anne babalara uyarı

Opr. Dr. Sabriye Dayı ise çocuklarda meydana gelen yanıklara dikkati çekerek, çay ve kahve yanıklarının çoklukla anne kucağında yahut yanındayken geliştiğini belirtti.

Bu tıp yanıkların engellenebilir olduğunu kaydeden Dayı, “Ancak bu engellenebilir olayları ihmal ettiğimiz için de çocuklar çok derin yanıp, çok uzun mühletler merkezimizde yatmak zorunda kalıyor ve hayati tehlikeleri oluyor. Sıcak şeylerin çocukların yanında bulundurulmaması gerekiyor. Çocuk yürümüyor fakat emekliyor olabilir yahut çocuk birden zıplayıp tezgah üstündeki bir şeyi kendi üstüne yanlışsız düşürebilir. Dikkatli olmak gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

Cildin yanmasıyla çok fazla sıvı kaybının oluştuğunu aktaran Dayı, bu durumun böbrekleri, kalbi ve akciğeri çok fazla yorduğunu ve çocuğun hayatına mal olabileceğini kelamlarına ekledi.

AA / Elif Hasret Çelikler – Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir