Sanat

Son dakika haber | Pir Edebali Türbesini 3 bin Jandarma ve Kıyı Güvenlik Akademisi öğrencisi ziyaret etti

1 Mins read

Şeyh Edebali Türbesini 3 bin Jandarma ve Kıyı Güvenlik Akademisi öğrencisi ziyaret etti

3 bin öğrenci Ankara, Afyon, Kütahya, Bilecik, Çanakkale’nin tarihi yerlerini gezdi

Valilik İşçisi Engin Beyefendice;

” Toplamda 3 bin kadar öğrencimizi bu bölgeler hakkında bilgi verdik”

BİLECİK – Bilecik’e bir proje kapsamında gelen 3 bin Jandarma ve Kıyı Güvenlik Akademisi öğrencisi tarihi yerleri gezerken, Pir Edebali Türbesi yerleşkesine hayran kaldılar.

Jandarma ve Kıyı Güvenlik Akademisi öğrencilerine Ankara, Afyon, Kütahya, Bilecik, Çanakkale Kültür Gezisi kapsamında 4’üncü durakları Bilecik oldu. Yaklaşık 3 bin öğrenci birinci olarak Bozüyük’te bulunan Metristepe, İntikam Zirve ve İnönü Şehitliği gezdi. Burada Vilayet Kültür Turizm Müdürlüğü işçisi Ömer Özdemir tarafından öğrencilere bölge ve 1. ve 2. İnönü Savaşlarının yaşandığı doruklar hakkında bilgi verdi. Akabinde Söğüt’e geçerek Osmanlı Devletinin kurucu Osman Gazi’nin babası Kayı Aşireti başkanı Ertuğrul Gazi ve Dursun Fakıh türbelerini ziyaret eden geçen öğrenciler, burada bol bol dua ederek, hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Heyet son olarak Osmanlı Devletinin kurucu Osman Gazi’nin kayınpederi devlerini manevi kurucu olan Pir Edebali Türbesi yerleşkesine geldi. Burada 3 bin öğrenciye yerleşke hakkında Valilik Çalışanı Engin Beyefendice ve Bilecik Belediyesine bağlı misyonlu rehber Ertuğrul Gündüz tarafından bilgi verildi. Öğrenciler burada türbede bol bol dua ederek, Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi’nin gezdiler. Öğrenciler seyahatin son ayağı olan Çanakkale’ye hareket ettiler.

“Toplamda 3 bin öğrencimizi bu bölgeler hakkında bilgi verdik”

Yapılan ziyaret hakkında bilgi veren Valilik Çalışanı Engin Beyefendice, “Şeyh Edebali Hazretlerinin mefhum bulunduğu alanda gelen öğrencilerimizi burada ağırlamanın memnunluğu ve çabası içerisindeyiz. Ankara Jandarma ve Kıyı Güvenlik Akademisi öğrencilerimiz Ankara, Afyon, Kütahya, Bilecik, Çanakkale’ye düzenledikleri bir proje kapsamında bugün Bilecik’te ağırladık kendilerini. Toplamda 3 bin kadar öğrencimizi bu bölgelerde, Bilecik Pir Edebali Hazretlerini, Ertuğrul Gazi’yi, Bozüyük Şehitliklerimize ziyaret gerçekleştirdiler. Bugünde burada tarihi ve kültürel bilgiler vererek Pir Edebali Hazretlerini ziyaret ettiler, Osmanlı Padişahları Tarihi Şeridini ziyaret ettiler” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Cem Kaan Toka – Kültür Sanat
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir