Sağlık

Son dakika haberi! Araştırma: Midkin protein düzeyi koronavirüsün yeni belirtisi olabilir

2 Mins read

Atlas Üniversitesi akademisyenleri, COVID-19 teşhisinde yeni bir belirteç sayılabilecek Midkin protein düzeyi tahlili üzerinde çalışma gerçekleştirdi. Araştırma takımı tarafından yapılan açıklamada, “Yoğun bakım mühletince muhakkak aralıklarla yapılan ölçümlerde midkinin artışı daha barizdi. COVID-19 hastalarında ilerleyen evrelerde midkin düzeylerinin plazmada daha fazla salınarak doruğa ulaştığı görüldü.” tabirlerine yer verildi.

Atlas Üniversitesi akademisyenleri koronavirüs salgınıyla ilgili yeni bir bilimsel araştırmaya imza attı. Yapılan çalışmada COVID-19 teşhisinde yeni bir belirteç sayılabilecek Midkin protein düzeyi tahlili araştırıldı.

Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi akademisyenlerinden; Sema Ketenci, M. Uygar Kalaycı, Bağnu Dündar, Recep Duranay ve A. Şükrü Aynacıoğlu’nun ‘Elevated Serum Midkine Levels in Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2 (SARS-Cov-2) Infected Patients’ isimli makalesi, “International Immunopharmacology” mecmuası tarafından yayınlanmaya bedel görüldü.

“MİDKİN DÜZEYLERİNİN TEPEYE ULAŞTIĞI GÖRÜLDÜ”

Yapılan çalışma, literatürde birinci sefer COVID-19 hastalık aktivitesinde midkin isimli proteinin rolünü araştıran tek makale özelliğine sahip olurken, üniversite tarafından yapılan açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“Özellikle enfeksiyon ve doku tamiri sırasında üretilmekte olan Midkin proteini, Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi olan Medicine Hospital’ın ağır bakımına kabul edilen hastalar üzerinde incelendi. Elde edilen datalar denetim kümesiyle ile ağır bakım hastaları ortasında karşılaştırıldı. Ağır bakım mühletince makul aralıklarla yapılan ölçümlerde Midkinin artışı daha besbelliydi. COVID-19 hastalarında ilerleyen evrelerde midkin düzeylerinin plazmada daha fazla salınarak doruğa ulaştığı görüldü. Midkinin, denetim kümesine nazaran göreli artışı iki buçuk katın üzerindeydi. Artmış midkin serum düzeyleri, etkin hastalıkta ve hastalık belirtilerinin sonlanması ortasında değerli bir fark yaratmıştır. Çalışma sonuçları midkinin COVID-19 teşhisinde ve tedavisinde hastalığın şiddetini yansıtan, destekleyici fenomen bir biyobelirteç olabileceğini gösterdi.”

Proje grubunda yer alan ve bahis ile ilgili olarak değerlendirmede bulunan Dr. Sema Ketenci, “Midkin düzey ölçümlerinin hastalığı yönetmede tesirli bir biyobelirteç olarak kullanıldığında yeni tedavi amaçları sunduğunu, gelecekte midkin tabanlı teşhislerin geliştirilerek ilaç verilebilir bir gaye olacağını” aktardı.

Taburculuk sonrası post-COVID periyodunun kıymetini vurgulayan Prof. Dr. Şükrü Aynacıoğlu ise “Hastaların takibinin sürdürülmesi gerektiğini ve bu hususta da global ölçekte yaratıcı çalışmalarının devam ettiğini” söyledi.


Demirören Haber Ajansı / Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir