Sağlık

Son dakika haberi | Yaz mevsiminde yapılan estetik operasyonlar konusunda uzmanından ikaz

2 Mins read

Estetik ameliyatları, günümüzde yaş ve cinsiyet farkı olmaksızın epey revaçta. Toplumun genelinde estetik ameliyatların yaz mevsiminde yapılmasının sakıncalı olduğuna dair bir algı bulunuyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Furkan Kurdal, bahse ait açıklamasında, “Genel manada gerekli tedbirler alındığında yaz yahut kış mevsiminde ameliyat olmanın düzgünleşme açısından rastgele bir farkı olmadığını söyleyebiliriz. Sadece, yaz mevsiminde yaptığımız estetik ameliyatlarda hastaların dikkat etmesi gereken kimi konular var” ihtarında bulundu.

Çamlıca Fazilet Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Furkan Kurdal, yaz mevsiminde estetik operasyon yaptırılmasına karşı insanlarda genel bir önyargı olduğunu belirterek, “Bu algı, geçmiş vakitte kullanılan eski, klasik model bandajların yaz sıcaklığında hastaları rahatsız etmesi sonucu oluşmuştur. Lakin günümüzde kullanılan çağdaş gereçlerle bu şikayetleri azaltmak mümkün” diye konuştu.

YAZ MEVSİMİNDE YAPILAN ESTETİK OPERASYONLARDA BUNLARDA DİKKAT

Op. Dr. Furkan Kurdal, yaz mevsiminde estetik operasyon yaptıracaklara şu tekliflerde bulundu:

“Özellikle yaz mevsiminde iş ve okul hayatındaki temponun yavaşlaması, kıyafetlerin incelmesi, bireylerin bedeninde rahatsız olduğu bölgelerin daha görünür hale gelmesine, hasebiyle estetik ameliyata daha fazla gereksinim hissetmelerine neden olmaktadır. Hastalarımızın birçoğunun ağır talepleri olması karşın, yazın ameliyat olma konusunda birtakım çekinceleri ve soru işaretleri de bulunabilmekte. Lakin genel manada gerekli tedbirler alındığında yaz yahut kış mevsiminde ameliyat olmanın düzgünleşme açısından rastgele bir farkı olmadığını söyleyebiliriz. Sadece, yaz mevsiminde yaptığımız estetik ameliyatlarda hastaların dikkat etmesi gereken birtakım konular var. Nedir bunlar? Mesela güneş ışınları, operasyon bölgesinde renk değişikliğine neden olabilir. Bu yüzden hastaların operasyon sonrası 1 ay direk güneş ışığı altına çıkıp güneşlenmemeleri, en az 3 ay boyunca güneş gözetici kremleri tertipli olarak kullanmaları, yüz bölgesine yapılan estetik süreçler sonrası şapka takmalarını önermekteyiz.”

RİNOPLASTİ SONRASI GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANIMA DİKKAT

Yaz sıcaklarının düzgünleşme sürecinde rastgele bir soruna yol açmadığını, bu sebeple estetik yaptırmak isteyenlerin kışı beklemelerine gerek olmadığını belirten Op. Dr. Kurdal, süreç boyunca dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle anlattı:

“Rinoplasti yani burun estetiği operasyonundan sonra 2 ay güneş gözlüğü kullanılmamalıdır. Bir öteki husus; liposuction ile yağ alma, karın germe, göğüs büyütme, küçültme, kol – bacak germe üzere beden şekillendirme operasyonlarından sonra 1 ay korse kullanılması gerekmektedir. Sıcak hassasiyeti yüksek olan hastaların korse kullanımını göz önünde bulundurmalarını tavsiye ederiz, zira bu süreç onları bir ölçü zorlayabilir. Ayrıyeten, beden şekillendirme ameliyatları sonrası yaklaşık 1 ay boyunca denize girme, kol ve bacak kaslarını çalıştıracak aktivitelerden uzak durmalarını tavsiye ettiğimiz için yaz tatili planlarını buna nazaran ayarlamaları daha hakikat olacaktır.”


Demirören Haber Ajansı / Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir