Sanat

Son dakika: Kerkük Şehitleri Keçiören’de anıldı

2 Mins read

Kerkük Şehitleri Keçiören’de anıldı

ANKARA – Keçiören Belediyesi, 14 Temmuz 1959’da yaşanan Kerkük katliamında şehit olan Türkmenleri düzenlenen programla andı.

Ankara’nın Keçiören Belediyesi tarafından düzenlenen programda 14-16 Temmuz 1959 tarihinde yaşanan ve devrin en insanlık dışı olaylarından biri olan Türkmen katliamı şehitleri anıldı. İlçede bulunan Kerkük Parkı’nda düzenlenen aktifliğe Keçiören Belediye Lideri Turgut Altınok’un yanı sıra çok sayıda Türkmen vatandaş katıldı.

Keçiören Belediye Lideri Altınok burada yaptığı konuşmada geçmişte yapılanlara dikkat çekerek, “Şöyle bir Türkmen tarihine baktığımız vakit Osmanlı’dan sonra İngilizler var. İngilizler birçok ülke çıkarttılar Arap yarımadasında. Onların başına da Osmanlı’ya karşı kendileriyle savaşan aşiretlerin başkanlarını getirdiler. Zulüm onunla birlikte başladı. Tekrar bir sürü soykırımlar, nüfus coğrafya değişimi daha sonra bağımsızlık, sonra ihtilal, ihtilalden sonra da Türkmenlere zulüm” diye konuştu.

Vatan olmanın bir bedeli olduğunun altını çizen Altınok konuşmasına şu formda devam etti:

“Vatan olmanın bir bedeli var; bu coğrafyada Türk kalmanın bir bedeli var. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir sürü badireler yaşadı. Münasebetiyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kalbi sizin kalbiniz. Siz ağlarsanız biz burada ağlarız, acınız acımız, zahmetiniz kahrımız, zahmetiniz sıkıntımızdır. Kerkük bir Türkmen kentidir; İhsan Doğramacı’nın Kerkük ve Türkmen eline çok fazla hizmeti vardır. Buralara her gelen nüfus azaltmaya, nüfusu taşımaya gönderdikleri, sürgün ettikleri, öldürdükleri Türkmen kardeşlerimizin yerine de yeni nüfuslar getirdiler. Sona tamponlar getirdiler. Lakin şunu söyleyeyim ne olur birlik beraberliğinizi sağlayın.”

15 Temmuz vurgusu

Altınok konuşmasında 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünü de hatırlattı. Altınok 15 Temmuz günü şehit olanları anarak, “Yüzün haktan gözüken beşerler aşikâr yerlere misyona getiriliyor. Savaş uçağımızla, kendi vatandaşımızı; Bir Türk Müslüman’ı bombalar mı? Gölbaşındaki Özel Harekatçı kahramanları bir Türk ve Müslüman bombalar mı? Türkiye Büyük Millet Meclisi yahut sokakta ülkeme, vatanıma, devletime, cumhuriyetimize sahip çıkacağım diyen insanların üzerlerine tanklar geliyor. O tanklar yiğitlerin cüretleri altında ele geçirildi. Uçaklar, helikopterler, mermiye koşan yiğitler ve kahramanlar. Yalnızca ülkem, vatanım, milletim diyerek ülkeyi tekrar Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne halkımız, milletimiz sahip çıktı” tabirlerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı / Doğukan Gürel – Kültür Sanat
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir