Ekonomi

Son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek! İşte EYT meselesinin tahlili için masadaki formüller

1 Mins read

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, milyonlarca emeklilikte yaşa takılanlar için çalışma başlattı. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, en geç ocak ayına kadar düzenlemenin Meclis’e sunulacağını söyledi.

BAKAN ALIM: KARARI CUMHURBAŞKANIMIZ VERECEK

Bakan Alım, bahis hakkında yaptığı açıklamada, “Bakanlık bünyesinde bir çalışma kümesi oluşturduk. Bu çalışma kümesi bu formül üzerinde çalışıyor. En uygun formülü uygulamaya sokma niyetindeyiz. Bir sayı ve içerik veremem ancak çok sayıda formül var. Alternatifler var. Bu alternatifler üzerinden çalışmalarımızı yapacağız. İşin bir mali boyutu var. Onların da bu formüller üzerinde hesaplamalar yapmasını bekleyeceğiz. O formüllerin her birinin başka maliyet hesabı yapıldığında Cumhurbaşkanımıza sunacağız. Kararı Cumhurbaşkanımız verecek.” sözlerini kullandı.

KULİSLERDE 3 FARKLI FORMÜL KONUŞULUYOR

Bakan Alim’in açıklaması sonrası milyonları heyecan sardı. EYT meselesinin tahlili için kulislerde üç farklı formül konuşuluyor.

İşte EYT için üzerinde çalışılan formüller:

1.FORMÜL

Yaş şartlarının kademeli düşürülmesi masadaki seçenekler ortasında. 8 Eylül 1999’dan evvel sigortalı olanlardan istenen yaş koşullunun kademeli olarak düşürülmesi seçeneklerden bir tanesi.

2. FORMÜL

Emekli aylıklarında kesintiyle emeklilik tarihinin öne çekilmesi ikinci seçenek olarak masada. Aylıklarda muhakkak oranda kesinti yapılarak emeklilik tarihinin öne çekilmesi kapsamında kesintinin emeklilik yaşı dolana kadar olması ihtimali de dünyadaki öbür örnekler ortasında. Kişi yaşını doldurduğunda kesintinin de otomatik olarak kaldırılması çalışmalarda ortasında.

3. FORMÜL

Üçüncü ve en çok üzerinde durulan seçenekse prim gün koşulunu dolduranlarda yaş şartının aranmaması. Bunun için önerilen seçenek şu ki, erkeklerde 9 bin , bayanlarda da 7200 prim gün koşulunu yerine getirenlerde yaş şartı aranmaksızın emekli olabilmelerinin önünün açılması gündemde. Bu kapsamda eksik primi olanlarında borçlanma yoluyla primini tamamlayabileceklerine dikkat çekiliyor.

EYT YIL SONUNDA NETLEŞECEK

Bu husustaki düzenlemenin yıl sonunda netleşmesi, 2023 yılının birinci ayları prestijiyle yasalaşması bekleniyor.

Benzer İçerikler
Ekonomi

Manisa’ya yeni yatırımlar geliyor

2 Mins read
Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olan ve ihracat rakamlarında 7. sırada bulunan Manisa’da sanayi yatırımları 2024 yılında da hız kesmiyor. Yaklaşık…
Ekonomi

Memur için ilk zam teklifi belli oldu

2 Mins read
Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki zamlarının belli olacağı 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ilk zam teklifini bugün sundu. Sözcü’nün…
Ekonomi

BIST 100 endeksi yüzde 46 yükseldi, yatırımcılara uyarı geldi

1 Mins read
Türkiye’de seçim belirsizliklerinin sona ermesiyle başlayan “rallide” BIST 100 endeksi, rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Endeks, son 5 haftadır yükseliş eğiliminde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir