Sanat

SÜLEYMANİYE – Halepçe’deki kaplıca, deri hastalıklarını “tedavi edici” özelliğiyle tercih ediliyor

1 Mins read

Irak’ın Halepçe kentindeki kaplıca, deri hastalıklarına düzgün geldiği belirtilen şifalı suyu sebebiyle hem yerli hem yabancı ziyaretçiler tarafından istek görüyor.

Irak’ta deri hastalıkları bulunan birçok kişi, hastanelerin yanı sıra çeşitli kentlerdeki kaplıcaları da ziyaret ediyor.

Erbil’in Celi köyündeki kaplıca ve Musul’daki Alil Hamamı üzere Halepçe’nin Hormal nahiyesindeki kaplıcanın da deri rahatsızlıklarına yeterli geldiği belirtiliyor.

Hormal Kaplıca Tesisi Müdürü Hüseyin Hasan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, buraya ülkenin çeşitli kentlerinden ve başka komşu ülkelerden de şifa bulmak için her gün ziyaretçilerin geldiğini söyledi.

“Ülke içinden ve dışından çok sayıda ziyaretçi geliyor”

Kaplıcada bayan ve erkekler için farklı kısımlar yer aldığını belirten Hasan, “Hormal kaplıcaları çok eskidir. Tıbbi araştırmalara nazaran suyun deri hastalıklarına düzgün geldiği tespit edilmiştir.” dedi.

Hasan, “Burayı ziyaret eden hastalar, şifa bulduktan sonra yakınlarına da bu şifalı kaplıcayı öneriyor. Bu sayede hem ülke içinden hem dışından çok sayıda ziyaretçi geliyor.” tabirlerini kullandı.

Bir bidon kaplıca suyu 500 Irak dinarı

Ziyaretçiler ortasında yanlarında şifalı suyu götürmek isteyenlerin de bulunduğunu aktaran Hasan, boyut fark etmeksizin bir bidon kaplıca suyunun 500 Irak dinarına (yaklaşık 6 Türk lirası) satıldığını lisana getirdi.

Halepçe’deki Hormal Kaplıca Tesisi’ne Bağdat’tan gelen 55 yaşındaki Murteza Emin, “Deri hastalığımdan ötürü bana burayı önerdiler. Ben de yararının olup olmadığını öğrenmek için kaplıcayı ziyaret ediyorum. Nitekim de yararını gördüm.” diye konuştu.

Diğer bir ziyaretçi Herem Sabır Reşid ise turistik ziyaret için geldiği Hormal’da rahatsızlığı nedeniyle kaplıcayı da ziyaret ettiğini kaydetti.

Reşid, başka ziyaretçilerin de bu suyun kendilerine düzgün geldiğini söylediğini söz etti.

AA / Ahsan Mohammed Ahmed Ahmed – Yeni
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir