Sanat

Tabiat parkında hayvanlar buzlu kokteyl ve yağmurlama sistemiyle ferahlatılıyor

2 Mins read

Aşırı sıcaklığıyla romanlara dahi bahis olan Çukurova’da, kavurucu hava kuralları, insanların yanı sıra hayvanları da etkiliyor.

İçerisinde 69 çeşidin bulunduğu Tarsus Tabiat Parkı’nda yaz ayında teyakkuza geçen park çalışanları, hayvanların sıcaktan etkilenmemesi için özel tedbirler alıyor.

Ekipler, buldukları gölgelerde ve kafeslerdeki havuzlarda serinlemeye çalışan hayvanları, hazırladıkları buzlu meyve kokteylleri ve günde 2 kere tazyikli suyla yağmurlama yaparak serinletmeye çalışıyor.

Doğa parkındaki ayı, lemur ve maymunlar, karpuz, elma, portakal, kivi, çilek, muz ve üzümden oluşan buzlu meyve kokteyliyle serinletiliyor. Bu hayvanların yanı sıra aslan, kaplan ve midilli de yağmurlama sistemiyle ferahlatılıyor.

Bunaltıcı havadan etkilenen canlıların bakımlarını aksatmadan sürdüren takımlar, sıcaklıklar nedeniyle hayvanların yem tüketim açığını, buzlu meyve kokteylleriyle gideriyor.

“Sıcaklık artışı hayvanlarda gerilime sebep oluyor”

Doğa parkının sorumlu veteriner tabibi Onur Can Şener, AA muhabirine, kentte sıcak havanın bariz olarak hissedilmeye başladığını söyledi.

Parkta mevsim koşulları hasebiyle grupların teyakkuza geçtiğini tabir eden Şener, şöyle konuştu:

“Tarsus Tabiat Parkı’nda 69 çeşit bulunuyor ve toplamda 2 bin 165 hayvana konut sahipliği yapılıyor. Hayvanlara doğal ortam sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Sıcaklık artışı hayvanlarda gerilime sebep oluyor. Onun dışında yem tüketiminde azalma meydana geliyor. Biz de bunun önüne geçmek için kimi çalışmalar yapıyoruz. Mesela hayvanlara havuz sistemi kurduk. Damlama sistemiyle serinletiyoruz ve bakıcı arkadaşlarımız onları belli saatlerde yıkıyor. Meyve kokteylleri hazırlıyoruz, hayvanlar bunu severek yiyor.”

Şener, hayvanlarda sıcak havadan oluşabilecek beklenen rahatsızlık için grupların hazır beklediğini belirtti.

“Hayvanlar meyve kokteyllerine bayılıyor”

Sıcak nedeniyle yem tüketimi azalan hayvanlar için özel buzlu meyve kokteyli hazırladıklarını lisana getiren Şener, şunları kaydetti:

“Meyve kokteylimizde hayvanların sevdiği yiyecekler oluyor. Muz, havuç, incir, salatalık üzere eserleri buzlu kokteyl haline getirip donduruyoruz. Hayvanlar da bu sıcak havalarda sıcak yemektense soğuk kalıplarda yemeyi seviyor. Bu halde hayvanların tüketimini de artırıyoruz. Yaz aylarında biliyorsunuz iştah azalır. Hayvanlarda da bu biçimde. Bu bir nevi iştahlarını daha çok artırıyor ve yemden yararlanma oranlarını arttırıyoruz. Hayvanlar bu meyve kokteyllerine bayılıyor.”

Şener, sıcaklıkların sona ereceği güne kadar yaz aylarındaki bu serinletme çalışmalarına devam edeceklerini kelamlarına ekledi.

AA / Mustafa Ünal Uysal – Kültür Sanat
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir