Sanat

Tarihi ipekçilik merkezinde meslek sahibi oldular

3 Mins read

Tarihi ipekçilik merkezinde meslek sahibi oldular

İpekçilik kursunu tamamlayanlar bu merkezde istihdam edildi

BURSA – Osmanlı’nın birinci kurduğu ipek fabrikaları ortasında yer alan Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi’nde açılan kursları muvaffakiyetle tamamlayan kursiyerler meslek sahibi oldu.

Osmanlı Devleti tarafından 1810 yılında İpek Fabrikası olarak kullanılan Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015 yılında yenilenerek ‘Bursa İpeği Yine Hayat Buluyor Projesi’ çerçevesinde hizmet vermeye başladı. Dünya saraylarını süsleyen Bursa İpeğinin tarihini en ince detaylarıyla birlikte ziyaretçilerine tanıtan ve üretimin devam ettiği merkezde, üretilen ipek ve ipekli eserlerin sergilendiği teşhir alanı, ipek halı ve ipek ile ipekli kumaşların dokunduğu dokuma, çözgü ve büküm atölyesi, kütüphane ile ipeğe hayat veren desenlerin çalışıldığı tasarım atölyeleri bulunuyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları öncülüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün katkılarıyla ipek imalatı ve dokumacılığını üzerine bir kurs tertip edildi. 24 kursiyerin muvaffakiyet ile tamamladığı kurstan dört kişi de Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi’nde işe alındı.

“Bütün finansmanı Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin”

Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi Proje ve Üretim Sorumlusu Mehmet Ünal, “Osmanlının 1810 yılında kurduğu birinci fabrikalardan bir tanesi Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi’dir. Bursa Büyükşehir Belediyesi çatısı altında bu projeleri gerçekleştiriyoruz. Bütün finansmanı Bursa Büyükşehir Belediyesi karşılıyor. Bu proje başladığında Bursa’da bir ipek hafızası vardı ve bu hafıza 75 yaşın üstüne çıkmıştı. Birinci amacımız bu hafızayı kurtarmak oldu. Yaşlı hafızayı gelecek nesle aktarmak için çalıştı. Onun için de BUSMEK kurs merkezlerine devreye alarak çeşitli vakit zarfları içinde Kültür Bakanlığımızın takviyeleriyle burada kurslar açtık. En son açtığımız kursta 24 tane öğrencimiz vardı. Bu öğrencilerimizi yetiştirdik, ipek ustası yaptık ve sertifikalarını aldılar. Müsait olan arkadaşlardan da 4 tanesi iş müracaatında bulundu ve onları da işe aldık” diye konuştu.

“Burada yetişen 16 usta var”

Kursiyerlerin işi öğrendiklerini ve hoş eserler ortaya çıkardıklarını kaydeden Mehmet Ünal, “Çok hoş dokumalar yapıyorlar. Bunun yanında bu proje başladığında bir tane ipek ustası bulamıyorduk. Ancak şuan bulunduğumuz yerde 16 tane kendi yetiştirdiğimiz ustalar var. Kültür ve Turizm Bakanlığına kayıtlı kültürel miras sanatkarı tanıtım kartlarını aldılar ve bakanlığın envanterine girdiler. Onlar da bizim gurur kaynağımız oldu. Peyderpey kurslarımız açılıyor. Vakit içinde bunu basından ve kendi medya gruplarımızdan duyuruyoruz. Takip eden arkadaşlarımız var. Yani ilerdeki devir kozadan ipek imalatı, kumaş dokumacılığı, ipek halı dokuculuğu ismi altında kurslarımız açılacak. İlgisi olan, merak eden arkadaşlarımızı her vakit bekleriz” dedi.

“Kurs bitti, proje çerçevesinde işe alındık”

Kurs muvaffakiyet ile tamamlayan ve merkezde işe başlayan Kadriye Baş ise, “Bursa denilince akla gelen birinci şeylerden birisi de ipektir. Bu türlü bir kurs olduğunu duyduk ve hayatımıza bir şeyler katmak, ipekçiliği öğrenmek için katıldık. Ekim ayı üzere kursa başladık. Biz 4 arkadaş olarak geldik. Kurs bitiminde proje çerçevesinde işe alındık. Yılbaşından beri de çalışıyoruz” halinde konuştu.

Yetiştiricilik ve dokuma kısmını da öğrendiklerini belirten Kadriye Baş, “Dokuma kısmı kolay. Yetiştiricilik de dağ yörelerinde yapıldığını biliyoruz. İpek böcekleri üreten köylülerimize ek gelir oluyor. 40-45 gün üzere kısa müddette bütçelerine katkı sağlıyorlar. Tabi ipek böceğinin beslenmesi için dut ağaçlarına muhtaçlık olduğunu biliyoruz. Birleşmiş Milletler toplantısında dağıtılmak üzere şal dokuduk. Bursa’mızı ipek şallar orada temsil edecek. İpek eşarplarla birlikte farklı eserler üretmeye devam ediyoruz” tabirlerini kullandı.

Kursu muvaffakiyetle tamamlayan kursiyerlere de dokümanları takdim edildi.

İhlas Haber Ajansı / Samet Gerçek – Kültür Sanat
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir