Ekonomi

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci yeni tohumluk fiyatlarını açıkladı

4 Mins read

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM) bağlı Polatlı Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nde düzenlenen 70. TİGEM Klasik Hasat Bayramı’na katıldı. Program öncesi Polatlı’da bulunan bir buğday tarlasında biçerdöverle buğday hasadı yapan Kirişci, tarlada inceleme yaptı, çiftçi ve personellerin sıkıntılarını dinledi. Akabinde Hasat Bayramı’nın düzenlendiği alana geçen Bakan Kirişci, konuşmasında çiftçilerin Hasat Bayramı’nı kutlayarak, çiftçilere bol çıkar temennisinde bulundu. Kirişci, üreticilerin kazanmasından memnunluk duyduğunu lisana getirdi.

“BUĞDAY ÜRETİMDE 2021 YILI PRESTİJİYLE 10’UNCU SIRADAYIZ”

Hububat üretiminin son 18 yılda yüzde 20, son 3 yıllık devirde ise yüzde 8 oranında artarak 37 milyon tona yükseldiğini belirten Bakan Kirişci, “Buğday üretimimiz 19 ila 22,6 milyon ton aralığında seyrederken, yurt içi talebi karşılamada global krizlerden etkilenmeyecek bir noktada olduğumuzu birlikte görüyoruz. Dünyadaki buğday üretiminde ise 2021 yılı prestijiyle 10’uncu sıradayız. Bitkisel üretimde daha âlâ bir sürece yol aldığımızı bilhassa belirtmek isterim. 2021 yılında nadas alanlarında sağlanan 1,1 milyon dekarlık azalmayla birlikte ekilen tarla mevcudumuzda toplam 4 milyon dekarlık bir artış gerçekleştirilmiştir. Bunun ötesinde besin güvenliğimiz açısından stratejik bir niteliğe sahip hububat üretimini arttırmak için daha özel uygulamalar da geliştiriyoruz. 2022 yılı bitkisel üretim destekleme bütçemizin yüzde 65’ini hububata ayırarak bu bahiste yeni bir adım atmış bulunuyoruz” dedi.

Bereketli bir üretim yılı yaşandığını kaydeden Kirişci, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) alım fiyatlarının çiftçinin yüzünü daha fazla güldürdüğünü, fiyatlardaki memnuniyeti her yerde gördüklerini belirtti.

“BÜYÜKBAŞ HAYVAN VARLIĞIMIZ YÜZDE 82 ARTTI”

“Çiftçimiz gerek emeğine gerekse tarıma verdiğimiz pahanın farkında. Allah hepsinden razı olsun. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bugün olduğu üzere yarın da her şartta çiftçimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Bundan hiçbir üretici kardeşimin, kimsenin kuşkusu olmasın” diyerek çiftçinin yanında olacakları iletisini veren Bakan Kirişci, “Bütün üreticilerimizle birlikte güçlü ve büyük Türkiye’yi inşa etmekte kararlıyız. Tarım dalı, bu sürecin en güçlü ayaklarından biri olduğunu her geçen gün fark edilir bir duruma getirmiş bulunmaktadır. Stratejik kıymete sahip hayvancılıkta sağladığımız gelişmelerle de bu kararlılığı gösteriyor, üretim gücümüzü ve kabiliyetimizi ortaya koyuyoruz. Hayvan varlığımızda ve hayvansal üretimde son 20 yıl çok büyük artışlar gerçekleştirmiş ve bu gerçekleştirmeyi de sürdürme kararlılığı içerisinde bulunuyoruz. Büyükbaş hayvan varlığımız yüzde 82, küçükbaş hayvan sayımız yüzde 80 seviyesinde artmıştır. Et üretimimizde yüzde 151 (1,9 milyon ton), süt üretimimizde ise yüzde 176 (23,2 milyon ton) seviyesine gelinmiş ve bu artışlar gerçekleşmiştir” diye konuştu.

Tarım bölümünü Türkiye yüzyılının tarımına hazır hale getirmek için çabaladıklarını lisana getiren Bakan Kirişci, tarımın hiçbir formda ihmal edilemeyeceğini vurguladı. TİGEM’in kıymetine dikkat çeken Kirişci, çiftçiler tarafından kullanılan sertifikalı tohumlukların yüzde 96’sının yurt içinde üretildiği bilgisini vererek, “2021 yılında çiftçilerimize 135 bin ton sertifikalı hububat tohumu temin eden TİGEM, bugün 2022 yılında bu sayısı inşallah 200 bin tona çıkarmış bulunmaktadır. Ülkemizdeki artan sertifikalı tohum kullanımıyla birlikte son 20 yılda yurt içi üretimde de büyük artış gerçekleştirilmiştir. Çiftçilerimiz tarafından kullanılan sertifikalı tohumlukların yüzde 96’sı yurt içinde üretilmektedir. Sertifikalı tohumda ihracatın ithalatı karşılama oranı 2002 yılında yalnızca yüzde 31 iken, 2021’de yüzde 94,3’e yükselmiştir” dedi.

BAKAN KİRİŞÇİ, YENİ TOHUMLUK FİYATLARINI PAYLAŞTI

TİGEM’in sertifikalı tohumluk satış fiyatlarının yeni halini paylaşan Bakan Kirişci, “Tohumluk fiyatları makarnalık ve ekmeklik buğday için kilo başına 10,5 TL, tritikale için kilo başına 9,5 TL ve arpa için kilo başına 9 TL olarak belirlenmiştir. Güzel uğurlu olsun. Bizler yürüttüğümüz tarım siyasetleriyle, her türlü yatırım ve desteklerimizle Türkiye yüzyılının projeksiyonlarını yapıyoruz. Bu manada tarım bölümünü ileriye taşıyacak bütün çalışmalar bizler için bir çıkar vesilesi kabul edilmeli. Kâfi ki üreticimizin, girişimcimizin, ülkemizin lehine kazanımlar sağlanmış olsun. Kâfi ki gelecek kuşaklara daha güçlü bir Türkiye’yi miras bırakalım.” tabirlerini kullandı.

Bakan Kirişci, çiftçilere her türlü dayanağı vermek için ağır uğraş içerisinde olduklarının altını çizerek, “Üreten herkesin yanındayız ardındayız. Alın ve akıl terini akıtan siz üretici işçi çiftçi kardeşlerimize her türlü araç-gereç, gübre ve tohum takviyesi vermek için ağır gayret içerisindeyiz. Alın terinizin, fedakarlığınızın karşılığını alabilmeniz bizim her vakit önceliğimizdir. Bakanlığımızın her bir teşkilat mensubu sizlerin hizmetindedir” dedi.

Bakan Kirişci, programın düzenlendiği alanda kurumların açtığı stantları gezerek eserler hakkında bilgi aldı. TİGEM Klasik Hasat Bayramı’nın sonuncusu 2019 yılında tekrar Polatlı Tarım İşletmesi Müdürlüğünde yapılmıştı.

İhlas Haber Ajansı / İktisat
Benzer İçerikler
Ekonomi

Manisa’ya yeni yatırımlar geliyor

2 Mins read
Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olan ve ihracat rakamlarında 7. sırada bulunan Manisa’da sanayi yatırımları 2024 yılında da hız kesmiyor. Yaklaşık…
Ekonomi

Memur için ilk zam teklifi belli oldu

2 Mins read
Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki zamlarının belli olacağı 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ilk zam teklifini bugün sundu. Sözcü’nün…
Ekonomi

BIST 100 endeksi yüzde 46 yükseldi, yatırımcılara uyarı geldi

1 Mins read
Türkiye’de seçim belirsizliklerinin sona ermesiyle başlayan “rallide” BIST 100 endeksi, rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Endeks, son 5 haftadır yükseliş eğiliminde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir