Sağlık

Tekerlekli sandalyeden omuriliğine yerleştirilen pille kurtuldu

2 Mins read

2018’de yüksekten düşme sonucu omurgası kırılan Miray Doğan (23), yıllarca tekerlekli sandalyeye bağımlı yaşadı. Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ercan Gürses tarafından omuriliğine yerleştirilen pille hudutları yine güzelleşmeye başlayan genç kız, tabibinin ve ailesinin dayanağının yanı sıra azmi sayesinde tekrar yürümeyi başardı.

2018 Ağustos ayında yüksekten düşme sonucu omurgası kırılan Miray Doğan, hayatının baharında pürüzlerle boğuşmak zorunda kaldı. Bir dizi omurga ameliyatı geçiren genç kız, uzun bir mühlet de fizik tedavi gördü. Ayağa kalkıp, yürüme hayaliyle yaşayan Dijital Platformda Yayıncılık yapan genç kız, umudunu hiçbir vakit yitirmedi. 2021 yılında Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ercan Gürses ile tanışan Doğan için yeni bir tedavi planı yapıldı. Prof. Dr. Gürses, genç kızın bel altı bölgesine hissiyatın yine gelmesi emeliyle pil tedavisi uygulamaya karar verdi. Özel bir hastanede gerçekleşen operasyonla, Doğan’ın omurilik bölgesine özel bir pil yerleştirildi. Ameliyatın akabinde fizik tedavi süreci devam eden Doğan, bir yılda süratli bir düzgünleşme süreci yaşadı.

“HER GEÇEN GÜN YÜRÜYÜŞÜM DAHA DA İLERLİYOR”

2022 Temmuz ayının birinci haftası Dr. Gürses’in kliniğinde yapılan denetimde Miray Doğan, birkaç adım atarak yürümeyi başardı. Ameliyatın akabinde yavaş yavaş ayaklarına his geldiğini anlatan Doğan, “His gelmesiyle birlikte yürümeye başladım ve tuvalet sıkıntım da sona erdi. Çok memnunum. Ailem ve hocam bu süreçte benimle çok yakından ilgilendi. Hepsine farklı ayrı çok teşekkür ediyorum. Her geçen gün yürüyüşüm daha da ilerliyor. Bacaklarıma hissiyatlar gün geçtikçe daha fazla geliyor” dedi.

“HİSLERİ GİDEREK ARTIYOR”

Prof. Dr. Ercan Gürses, hastası Miray Doğan’ın tedavisinin muvaffakiyetle devam ettiğini belirterek, “Miray her vakit olumlu ve güç doludur. Kliniğimize birinci geldiğinde biraz umutsuzdu ve beklentisi son derece düşüktü. Miray olumluluğu ve güzelleşme isteğiyle bize çok yardımcı oldu. Hisleri giderek artıyor. En çok şikayet ettiği yakınmalar da ortadan kalktı. O da ben de çok memnunuz. Miray’ın toplumsal hayatına kaldığı yerden çok daha süratli bir halde devam edeceğini düşünüyorum” formunda konuştu.

OMURİLİK PİLİ NEDİR?

Omurilik pilleri, tedaviye uygun hastada hasarlı omurilik bölgesine yerleştirilir. Hastanın durumuna uygun programlarla omuriliği elektriksel olarak stimüle eder. Omurilikte güzelleşmeyi takviyeler. Pillerin takılır takılmaz hastayı ayağa kaldırmak ve tüm hareketlerini olağana döndürmek üzere bir misyonu yoktur.

(İHA)

İhlas Haber Ajansı / Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir