Sağlık

Trabzon haberleri: Trabzon’da, ağzındaki tümör nedeniyle su bile yutamayan hasta sıhhatine kavuşturuldu

2 Mins read

Trabzon‘da, ağzındaki tümör nedeniyle su bile yutamayan 65 yaşındaki Mahmut Burhan, geçirdiği başarılı ameliyatla sıhhatine kavuştu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesinden yapılan açıklamaya nazaran, altı ay evvel başlayıp güzelleşmeyen ağız içi yarası bulunan Mahmut Burhan, yara dudaklarına gerçek yayılıp yemek yiyip yutmasına pürüz olunca hastanenin Kulak Burun Boğaz (KKB) Kliniği’ne başvurdu.

Doç. Dr. Bengü Çobanoğlu tarafından yapılan tetkiklerde, ağzında berbat huylu kitle olduğu ve boynundaki lenf bezlerine de sıçradığı tespit edilen hastanın ameliyatına karar verildi.

Anestezi Uzmanı Prof. Dr. Bahanur Çekiç tarafından bedellendirilen ve ameliyathaneye alınan hastaya, Doç. Dr. Çobanoğlu ve takımı tarafından tüm hastalıklı dokuların çıkarılması ve uzunluğundaki lenf bezlerinin temizlenmesi maksadıyla operasyon yapıldı.

Aynı ameliyat seansı içinde Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammed Uraloğlu tarafından ağız ve dudak görünümü düzeltilen hasta, taburcu edilmeye hazır hale geldi.

“En değerli nokta, hasta için en uygun yaklaşımı bulmaktır”

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Doç. Dr. Çobanoğlu, baş-boyun kanserlerinin, tüm beden kanserlerinin yüzde 9’unu oluşturduğunu belirtti.

Dudak, lisan, ağız tabanı, damak, yanak iç kısmı, geniz bölgesi ve gırtlak kanserlerinin bu kümeye girdiğini aktaran Çobanoğlu, şöyle devam etti:

“Ağız boşluğu kanserleri, baş boyun kanserleri ortasında ikinci sıklıkta görülür. Dudak, lisan, ağız tabanı, sert damak, yanak mukozası üzere bölgeleri kapsayan ağız boşluğu, kanser seyri nedeniyle başka baş-boyun kanserlerine nazaran daha riskli bir bölgedir. Bu hastaların tedavilerindeki en kıymetli nokta, tedavi planlanırken dikkatli bir takım çalışması ile hastalığın evresine uygun tedaviyi belirlemek ve hasta için en uygun yaklaşımı bulmaktır.”

“Ağız içinde güzelleşmeyen yaralarda kesinlikle KBB doktoruna danışılmalı”

Çobanoğlu, tedavi planlarına kurulların karar verdiğini tabir ederek, şunları kaydetti:

“Farabi Hastanemiz, bir üniversite hastanesinin gerekliliklerinden olan kurullar vasıtası ile hastalara yapılacak tedavi hakkında son kararı vermektedir. Her hasta, alanında uzman hocalarımızla kıymetlendirilmektedir. Bu hasta hakkında yapılacak tedavi metodu kararını ise medikal onkoloji, patoloji, radyoloji, radyasyon onkolojisi hocalarının iştiraki ile toplanan onkoloji kurulu verdi.”

Ağız içinde güzelleşmeyen yaralarda kesinlikle KBB tabibine danışılması gerektiğini vurgulayan Çobanoğlu, “Eğer erken evrede yakalanırsa bu kanserlerde uygun tedaviler gerçekleştirildiğinde, hastalıksız sağ kalım yüzde 80’lere ulaşmaktadır.” sözünü kullandı.

Çobanoğlu, kelam konusu hastanın da cerrahi tedavisinin en uygun halde yapılarak tamamlandığına dikkati çekerek, bundan sonraki tedavi basamakları için hastayla ayrıntılıca görüşüldüğünü, yüksek moral ve motivasyon ile tedavinin geri kalan kısmına devam edileceğini aktardı.

Mahmut Burhan da rahatsızlığını evvelce çok önemsemediğini belirterek, “Yara dudaklarıma geldikten sonra bilhassa mayıs ayından sonra önemli formda kilo vermeye başladım. Hastaneye müracaat yaptığım günden şu ana kadar benimle ilgilenen tüm işçiye teşekkür ederim. Şu an pek düzgünüm. Çok şükür yemek yemeye de başladım.” sözlerini kullandı.

AA / Meltem Yılmaz Karakurum – Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir